Podatnik zakupił lokal handlowy w maju 2006 r. za kwotę 40.000 zł. Ww. lokal został wprowadzony na ewidencję środków trwałych, jednak nie dokonywano odpisów amortyzacyjnych. W listopadzie 2009 r. sprzedano lokal za kwotę 75.000 zł.
Czy w związku z tym powstaje dochód ze sprzedaży środka trwałego?
Sprzedaż środka trwałego skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej, bez względu na fakt dokonywania, bądź nie, odpisów amortyzacyjnych.
Stosownie do postanowień art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. środkami trwałymi ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Z przedstawionego pytania wynika, iż lokal handlowy został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, zakładam więc, że był on także wykorzystywany w ramach tej działalności. Oznacza to, że podjęto decyzję o wykorzystywaniu przedmiotowej nieruchomości w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, co w konsekwencji skutkuje tym, iż jej sprzedaż stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.. Natomiast bez znaczenia dla rozstrzygnięcia w tej sprawie pozostaje fakt dokonywania, bądź nie, odpisów amortyzacyjnych.
Opodatkowaniu podlegał będzie w takim przypadku dochód rozumiany jako różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych (które w tym przypadku po prostu nie wystąpią gdyż nie były dokonywane) - art. 24 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.
Potwierdzenie powyższego stanowiska możemy znaleźć w interpretacji indywidualnej Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 września 2008 r., IPPB1/415-789/08-2/JB http://sip.mf.gov.pl/sip.