Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Spółka nabyła na rzecz pracowników pakiety medyczne, których koszty pokrywają pracownicy. Pracodawca potrąca z tego tytułu określoną kwotę z ich wynagrodzenia. Spółka musi wykazać ww. usługę w deklaracji VAT-7 oraz w pliku JPK.

Czy w takim wypadku spółka może wykazać w rejestrze VAT usługę zbiorczą według zestawienia, np. na kontrahenta „nieokreślonego", czy jednak musi dla każdego pracownika wystawić fakturę VAT, aby uwzględnić to w pliku JPK?

Spółka nie posiada kasy fiskalnej.

Odpowiedź:

Jednolity plik kontrolny powinien odzwierciedlać ewidencję VAT.

Uzasadnienie:

Z pytania wynika, że podatnik świadczy usługę na rzecz pracowników (nie wystawia faktur dla nich).

Po pierwsze wskazać należy, że stosownie do art. 109 ust. 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u. – podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej.

Skoro podatnik nie wystawia faktur dla pracowników nie ma przeszkód, aby wykazał tę usługę zbiorczo (np. notą księgową). Ważne, aby dokument księgowy (zbiorczy) zawierał wszystkie dane, które wymagane są przy ewidencji.

Po drugie wskazać należy, że zgodnie z art. 82 § 1b ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) – dalej o.p. – osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.

Jest tu odesłanie do prowadzonej ewidencji dla potrzeb podatku VAT. Jednolity plik kontrolny powinien odzwierciedlać ewidencję VAT.

Zatem jeśli w ewidencji opisane usługi podatnik dokumentuje zbiorczym dokumentem księgowym, to również zostanie on uwzględniony w pliku JPK_VAT.

Piotr Kłos, współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 10.05.2017 r.