Spółka komandytowa zajmuje się usługami deweloperskimi. Zamiast wypłaty zysku swojemu komandytariuszowi w formie pieniężnej chce przekazać lokal użytkowy. Lokat ten miałby być przekazany po koszcie wytworzenia. Dla spółki komandytowej, która ten lokal wybudowała, koszty poniesione na wytworzenie lokalu nie stanowiłyby kosztów uzyskania przychodu.
Czy takie przekazanie jest zgodnie z prawem podatkowym?
Czy przekazanie lokalu po koszcie wytworzenia, a nie po cenie rynkowej rodzi jakieś konsekwencje podatkowe dla którejś ze stron?

Dopuszczalne jest, aby w przedstawionej sytuacji – za zgodą wspólnika (komandytariusza) – spółka komandytowa zamiast wypłaty zysku w pieniądzu przekazała wspólnikowi (komandytariuszowi) prawo własności lokalu użytkowego. Przekazanie takie będzie jak najbardziej zgodne z przepisami, w tym z przepisami prawa podatkowego
Zgodnie z art. 52 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowy (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) – dalej k.s.h., wspólnik spółki jawnej może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie do spółek komandytowych (zob. art. 102 k.s.h.). W konsekwencji wspólnik spółki komandytowej (komplementariusz lub komandytariusz) może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Wypłata takiego zysku nie wywołuje żadnych skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności nie stanowi dla wspólników przychodów podlegających opodatkowaniu tym podatkiem (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 września 2010 r., ILPB3/423-399/10-6/EK).

Sam zysk jest kategorią wyrażaną w pieniądzu i w związku z tym jego roszczenie wspólnika względem spółki komandytowej jest roszczeniem o charakterze pieniężnym. Zasadniczym obowiązkiem spółki komandytowej jest zatem wypłacenie żądającemu wspólnikowi określonej kwoty pieniężnej odpowiadającej przewidzianemu w umowie spółki procentowi udziału w zyskach tej spółki. Spółka komandytowa jest jednak uprawniona do podjęcia decyzji, za zgodą wspólnika, o dokonaniu innej formy zaspokojenia roszczenia o zapłatę udziału w zysku spółki, a w szczególności poprzez przeniesienie na wspólnika własności rzeczy lub prawa, i w ten sposób zwolnić się ze zobowiązania o wypłatę gotówki. Możliwość zwolnienia się z zobowiązania poprzez spełnienie, za zgodą wierzyciela, innego świadczenia, jest wprost przewidziane jako forma wykonania zobowiązania w art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który stosuje się na gruncie k.s.h. (zob. art. 2 k.s.h.).

A zatem dopuszczalne jest, aby w przedstawionej sytuacji – za zgodą wspólnika (komandytariusza) – spółka komandytowa zamiast wypłaty zysku w pieniądzu przekazała wspólnikowi (komandytariuszowi) prawo własności lokalu użytkowego. Przekazanie takie będzie jak najbardziej zgodne z przepisami, w tym z przepisami prawa podatkowego.

Należy jednak zauważyć, że z tytułu takiego przekazania powstanie spółce komandytowej (a ściślej – u wspólników tej spółki) przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym (odpowiednie zastosowanie ma dotycząca spółki jawnej interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 maja 2011 r., IPPB1/415-213/11-2/KS; bez znaczenia jest przy tym okoliczność, że spółka komandytowa nie zaliczy – mimo posiadania takiego uprawnienia – kosztu wytworzenia lokalu użytkowego do kosztów uzyskania przychodów). W spółce komandytowej dojdzie również w takiej sytuacji do podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej 23% dostawy lokalu użytkowego.

Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że rozliczenie transakcji w oparciu o wartość inną niż wartość rynkowa lokalu użytkowego (np. w oparciu o koszt wytworzenia) stanowić będzie dla organów podatkowych podstawę do:

1) określenia przychodu z tytułu odpłatnego zbycia tego lokalu przez spółkę komandytową na podstawie art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.,

2) określenia dochodów oraz podatku spółki na podstawie art. 25 ust. 4 w zw. z art. 25 ust. 1 u.p.d.o.f. (komandytariusz oraz spółka komandytowa są bowiem podmiotami powiązanymi),

3) określenia obrotu spółki komandytowej na podstawie przepisów art. 32 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; jak bowiem zostało wskazane powyżej, komandytariusz oraz spółka komandytowa są bowiem podmiotami powiązanymi).