Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Podpisałem z PUP umowę o refundację pracodawcy części kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne skierowanych bezrobotnych do 30 roku życia.

Czy otrzymana refundacja stanowi przychód w działalności i należy ją opodatkować 3% stawką ryczałtu?

Odpowiedź:

Refundacja  z Powiatowego Urzędu Pracy na refundację pracodawcy części kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne jest przychodem podlegającym opodatkowaniu według 3% stawki podatku.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f., przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. W omawianym przypadku refundacja  nie dotyczy zakupu środków trwałych, więc stanowi ona przychód podatkowy.

Będzie ona podlegała opodatkowaniu, chyba że zastosowanie znajdzie jakieś zwolnienie podatkowe.

Brak stosownego wyłączenia powoduje, iż otrzymana refundacja  stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu. Na zasadach ogólnych lub przy podatku liniowym fakt ten nie miałby większego znaczenia – zapłacone składki ZUS byłyby kosztem. Jeżeli jednak podatnik wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, świadomie zrezygnował z możliwości potrącania kosztów uzyskania przychodów. Tym samym, powinien odprowadzić podatek według właściwej stawki ryczałtu. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e ustawy z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stawka tego podatku wynosi 3% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 u.p.d.o.f. – skoro dotacje wymienione zostały w art. 14 ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f., podatnik powinien odprowadzić od nich 3% podatku.

Marek Jurek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 12.05.2017 r.