Odpowiedź:
Jeżeli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, mogą oni rozliczyć w swoich zeznaniach po 50% kosztów dotyczących nieruchomości, nawet jeśli faktury były wystawione tylko na jednego małżonka.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. – od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c u.p.d.o.f. podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest w tym przypadku dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19 u.p.d.o.f. a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d u.p.d.o.f., powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (o ile odpisy te były naliczane).
W myśl art. 22 ust. 6c-6f u.p.d.o.f. koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Wysokość nakładów ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych. Koszty nabycia lub koszty wytworzenia są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Istotne jest przy tym, że każdy z małżonków ma obowiązek rozliczyć przychód ze sprzedaży nieruchomości po połowie. W przypadku dochodów z odpłatnego zbycia nie znajduje bowiem zastosowania art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f., ponieważ dochody z tego tytułu zostały wyłączone z możliwości łącznego opodatkowania. Uznając, że między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, w sytuacji gdy tylko jeden z małżonków wydaje wspólne środki na cele mieszkaniowe, to są to również wydatki drugiego małżonka. W efekcie każdy z małżonków może rozliczyć 50% faktur, nawet jeśli były one wystawione tylko na jednego z małżonków – zob. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 4 października 2011 r., IPTPB2/415-384/11-2/KSU.

Paweł Ziółkowski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 16.02.2016 r.