Odpowiedź:
Suma opłat obejmuje również inne niż rata leasingowa niewyodrębnione płatności.


Uzasadnienie:
W przypadku leasingu operacyjnego właścicielem przedmiotu leasingu (samochodu) pozostaje finansujący. Nie ma zatem przeszkód, by to on, jako właściciel, ponosił wydatki związane z utrzymaniem samochodu. To właściciel zobowiązany jest bowiem, o ile nie przerzuci tych kosztów umownie na korzystającego, do ponoszenia takich wydatków, w szczególności obowiązkowych (ubezpieczenia OC, przeglądów – art. 7094 § 2 i art. 7096 ustawy z 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.) – dalej k.c. Forma, w jakiej korzystający jest zobowiązany ponosić ciężary związane z własnością samochodu powinna wynikać z umowy, w szczególności mogą one zwiększać czynsz leasingu (art. 7097 k.c.). Raty leasingu muszą być bowiem równe co najmniej cenie nabycia przedmiotu leasingu, mogą być również wyższe (art. 7091 k.c.).
Takie raty, z wliczonymi ciężarami, będą stanowiły opłaty o których mowa w art. 23b ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f.). Jeśli ich suma, wraz z cena wykupu, zrównuje się z wartością początkową samochodu, to spełnione są przesłanki dla rozliczenia umowy jako leasingu. Do sumy opłat nie wlicza się jedynie płatności na rzecz finansującego za świadczenia dodatkowe, o ile są one wyodrębnione z opłat leasingowych (art. 23b ust. 1 pkt 3 i art. 23j ust. 1 i ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.). Normatywny okres amortyzacji samochodu przekracza bowiem w tym przypadku minimalny czas 24 miesięcy (art. 23b ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f.).
Nie ma więc konieczności rozliczania kilometrówki (art. 23 ust. 3b u.p.d.o.f.), w związku z czym wydatki eksploatacyjne można ujmować w kosztach w całości.
 

Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 13.07.2017 r.
 

TY TEŻ MOŻESZ ZADAWAĆ PYTANIA EKSPERTOM. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>