Jeżeli tak, to z jakiego źródła przychodów.
Czy w przypadku uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przez spółkę komandytową towarów handlowych zakupionych lub wytworzonych przez wspólnika, przed dniem wniesienia przedsiębiorstwa do spółki komandytowej, wspólnicy spółki (jako podatnicy podatku dochodowego) będą mieli prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez wspólnika na zakup lub wytworzenie tych towarów?
 

Odpowiedź:

Jedynie, moim zdaniem, w sytuacji, w której spółka komandytowa zwalnia z roszczenia wspólnika i nie ma to wpływu na ustaloną wcześniej wartość przedsiębiorstwa wnoszonego (z chwilą zwrotu aportu wspólnik dostanie taką samą wartość przedsiębiorstwa jak przy wniesieniu), a ponadto zwolnienie z długu ma charakter nieodpłatny, to po stronie udziałowca powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Moim zdaniem jest to przychód z innych źródeł i wymaga rozliczenia na druku PIT-8C.
Moim zdaniem w Państwa sytuacji wydatki poniesione przez wspólnika na zakup lub wytworzenie towarów wniesionych do spółki w formie aportu będą stanowiły koszt podatkowy poszczególnych wspólników w wysokości odpowiadającej ich udziałom w spółce.

Uzasadnienie:

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Stosownie do treści at. 14 ust. 1 u.p.d.o.f., za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 2 pkt 6 i 8 u.p.d.o.f. przychodem z działalności gospodarczej jest również:
– wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 6, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy (pkt 6),
– wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.
W myśl natomiast art. 55[4] ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 380 z późn. zm.) – dalej k.c., nabywca przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. Odpowiedzialność nabywcy ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa według stanu w chwili nabycia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Odpowiedzialności tej nie można bez zgody wierzyciela wyłączyć ani ograniczyć.
W świetle powyższej regulacji wskazać należy, iż w momencie wniesienia aportu spółka komandytowa powinna wiedzieć o ewentualnych zobowiązaniach związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa i okoliczność ta powinna zostać uwzględniona przy wycenie aportu. W momencie wniesienia przez przedsiębiorcę jego przedsiębiorstwa do spółki niemającej osobowości prawnej następuje bowiem przejście na tę spółkę niemającą osobowości prawnej wszelkich przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków przedsiębiorcy wnoszącego przedsiębiorstwo.
Odnosząc powyższe do przedstawionej przez Państwa sytuacji uznać należy, że jeżeli przedmiotem aportu było przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego to na spółkę komandytową (jeżeli strony wyraźnie nie zaznaczyły inaczej) będą przechodziły także zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, o których powinna wiedzieć spółka komandytowa przy zachowaniu należytej staranności.
Zakres odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstwa jakie powstały przed wniesieniem do spółki komandytowej reguluje na gruncie cywilnoprawnym art. 376 § 1 k.c., wedle którego jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych.
Na istnienie roszczenia regresowego nawet po zaspokojeniu dłużnika i jego skutkach podatkowych zwraca uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 6 maja 2016 r., ITPB2/4511-154/16/MU który zwraca uwagę, iż osoba zwolniona z długu przez wierzyciela pozostaje nadal zobowiązana wobec pozostałych współdłużników z tytułu przysługującego im prawa regresu, tj. zwrotu przypadającej na tę osobę części długu.
Zwrócić jednak należy, że odpowiedzialność nabywcy ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa tak więc niejako ustawodawca przewiduje, że zapłata zobowiązania przez współdłużnika nie może być wyższa niż wartość otrzymanego przedsiębiorstwa i będzie wpływała na jego wartość stąd też w skrajnym przypadku może okazać się wartość otrzymanego przedsiębiorstwa wyniesie zero złotych.
Ponadto według mnie istotne jest, że przy aportach do spółek osobowych wnoszący aport nie otrzymuje w zamian udziałów i dochodzi jedynie do przekazania majątku do dyspozycji spółki komandytowej. Wartość tego wkładu nie musi mieć wpływu na ustalony podział zysków i strat.
Stąd też skoro roszczenie regresowe będzie zaspokajane jedynie z majątku otrzymanego przedsiębiorstwa to moim zdaniem wpłynie to jedynie na fakt, iż z chwilą zwrotu aportu powinno to roszczenie pomniejszych wartość do zwrotu.
Nie powinno się natomiast ustalać nieodpłatnych świadczeń.
Jedynie moim zdaniem w sytuacji w której spółka komandytowa zwalnia z roszczenia wspólnika i nie ma to wpływu na ustalona wcześniej wartość przedsiębiorstwa wnoszonego (z chwilą zwrotu aportu wspólnik dostanie taką samą wartość przedsiębiorstwa jak przy wniesieniu) a ponadto zwolnienie z długu ma charakter nieodpłatny to po stronie udziałowca powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Moim zdaniem jest to przychód z innych źródeł i wymaga rozliczenia na druku PIT-8C.
Proponuje w tym zakresie zwrócić się jednak z wnioskiem do organu podatkowego o wydanie interpretacji indywidualnej.
W kwestii natomiast rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w momencie sprzedaży towarów wniesionych w formie aportu do spółki komandytowej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 22 stycznia 2016 r., ITPB1/4511-1123/15-6/HD wyjaśnia, iż wniesione przez Podatnika aportem do spółki komandytowej prawo własności gruntów stanowiących towary handlowe powinno być wycenione w wartości historycznej, a więc w wartości z dnia jego nabycia przez Wnioskodawcę (wydatki faktycznie poniesione). Wobec powyższego, w przedmiotowej sprawie koszty uzyskania przychodu należy ustalić na podstawie art. 22 ust. 8a pkt 2 w związku z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f (...) kosztami uzyskania przychodu w odniesieniu do opisanego we wniosku prawa własności nieruchomości – będzie jego wartość z dnia wniesienia wkładu (wyceniona w ww. wartości historycznej) powiększona o ewentualne nakłady poniesione na ten grunt przez spółkę (jej wspólników). Końcowo należy zauważyć, iż ustalając wysokość kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawca powinien uwzględnić zasady wynikające z art. 8 u.p.d.o.f.
Stosownie do treści art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f., przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przy czym, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.).
W świetle powyższych wyjaśnień moim zdaniem w Państwa sytuacji wydatki poniesione przez wspólnika na zakup lub wytworzenie towarów wniesionych do spółki w formie aportu będą stanowiły koszt podatkowy poszczególnych wspólników w wysokości odpowiadającej ich udziałom w spółce.

Artur Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 28.06.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów