Od kilku lat trwa spór sądowy o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego od osób prawnych. Przedsiębiorca (czynny podatnik VAT) korzysta z usług pełnomocnika, który wystawia faktury za prowadzenie sprawy. Czy VAT naliczony z faktur podlega odliczeniu? Do dnia 30 listopada 2008 r., przedsiębiorca nie dokonywał odliczenia ponieważ koszty te nie stanowiły kosztu uzyskania i zgodnie z ustawą w tym przypadku odliczenie nie przysługiwało. Czy po dniu 1 grudnia 2008 r. przedsiębiorca ma prawo odliczać VAT?
Skoro podmiot posiada status czynnego podatnika VAT, przysługuje mu prawo do rozliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie usługi zastępstwa procesowego zakupionej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Jednym z najważniejszych uprawnień czynnego podatnika VAT, który wykonuje czynności z prawem do rozliczenia podatku naliczonego jest właśnie rozliczenie podatku od towarów i usług zawartego w cenie towarów i usług nabywanych na potrzebny wykonywania takich czynności (tzn. z prawem do rozliczenia VAT). Podstawowym warunkiem istnienia prawa do rozliczenia podatku naliczonego jest to, aby podatnik wykazał - chociaż tylko pośredni - związek pomiędzy zakupami a czynnościami z prawem do rozliczenia. Oczywiście ustawodawca wprowadził kilka wyłączeń praw do rozliczania podatku naliczonego, jednak żadne z nich nie ma zastosowania w analizowanym przypadku.
W konsekwencji należy stwierdzić, że jeżeli w analizowanym przypadku podmiot posiada status zarejestrowanego czynnego podatnika VAT wykonującego czynności z prawem do rozliczenia podatku naliczonego, to nabywając usługę zastępstwa procesowego zakupioną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, może dokonać rozliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie takiego świadczenia.