Świadczymy usługi opieki nad osobami starszymi w Niemczech. Nasi pracownicy są oddelegowani do pracy za granicą. Zakwaterowani są w mieszkaniu u osoby, którą się opiekują. Koszty zakwaterowania nie są pokrywane przez pracodawcę.

Czy w takiej sytuacji pracownik uzyskuje przychód z tytułu kosztów zakwaterowania o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.)?

Moim zdaniem fakt zakwaterowania u osoby, którą pracownik się opiekuje, nie stanowi przychodu u tego pracownika.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jeżeli pracodawca nie pokrywa kosztów noclegu, pracownik nie uzyskuje od niego świadczenia, wobec czego nie powstaje przychód podatkowy. Dodatkowo należy zauważyć, iż skoro pracownicy mają opiekować się daną osobą przez cały dzień, to muszą u osoby tej nocować. Trudno jest w takim przypadku dopatrzeć się u nich przychodu - w praktyce bowiem nawet nocując są oni w pracy.