Pomocny w rozwikłaniu tego problemu może być wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 stycznia 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 1426/07. W sprawie będącej przedmiotem rozpoznania sądu spółka prowadzi działalność marketingową i promocyjną Zatrudnia w większości pracowników terenowych, którzy wykonują swoje obowiązki poza siedzibą spółki. Narzędziem pracy oraz komunikacji pracowników z pracodawcą jest Internet. Każdy pracownik zobowiązany jest do zainstalowania stałego łącza internetowego w swoim domu. Spółka pokrywa część kosztów związanych z instalacją oraz miesięcznym abonamentem, które wynikają z faktur wystawianych przez dostawcę Internetu.
W związku z tym spółka powzięła wątpliwość, czy pokrycie części takich wydatków spowoduje powstanie przychodu po stronie pracowników. Spółka złożyła wniosek o wydanie w tej kwestii wiążącej interpretacji podatkowej. Zdaniem spółki, pokrywanie części wydatków pracowników na prywatne łącze internetowe nie powoduje powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednak organy podatkowe uznały stanowisko spółki za nieprawidłowe. Uznały, że wspomniane wydatki powodują powstanie przysporzenia majątkowego po stronie pracownika. Zdaniem organów podatkowych, wszelkie przychody powstające po stronie pracownika są objęte opodatkowaniem, chyba że zostały wyraźnie wskazane jako przychody zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. W omawianej sprawie niemożliwe jest wskazanie, ile czasu poświęconego na używanie Internetu dotyczy sfery prywatnej pracownika i jego rodziny, a ile dotyczy pracy na rzecz spółki.
Spółka wniosła skargę na decyzję dyrektora izby skarbowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Warszawie.
Sąd oddalił skargę podatnika. W uzasadnieniu wyroku sąd powołał się na art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst. jedn. Dz.U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze, bez względu na źródło finansowania tych wypłat, w tym również wartość świadczeń częściowo odpłatnych. Sąd nie zgodził się z argumentacją spółki, że dofinansowanie kosztów Internetu stanowi jej własne koszty. Sąd podkreślił, że opłaty abonamentowe wiążą się z samym faktem dostępu do Internetu. Abonament jest opłatą o stałej wysokości, niezależną od rzeczywistego korzystania z sieci i wynika z umowy zawartej między korzystającym (w omawianej sprawie pracownikiem terenowym) a dostawcą. Dlatego też sąd stwierdził, że korzystający jest zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych niezależnie od tego, czy używał łącza internetowego w celach prywatnych, czy też związanych z pracą świadczoną na rzecz spółki. Oznacza to, że pokrywane w części przez pracodawcę koszty opłat abonamentowych stanowią przychód pracownika, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W ocenie sądu podobnie rzecz ma w odniesieniu do pokrywania części kosztów związanych z instalacją łącza internetowego. Dlatego też pokrycie przez pracodawcę części takich kosztów jest inwestycją w prywatny sprzęt pracownika. Z uwagi na to dofinansowanie przez spółkę prywatnego łącza internetowego pracownika stanowi jego przysporzenie majątkowe, powodujące powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując stwierdzić należy, że jeżeli podatnik pokrywa część wydatków poniesionych przez pracownika terenowego na instalację i korzystanie z prywatnego łącza internetowego, używanego także do celów służbowych, to takie dofinansowanie powoduje powstanie przysporzenia majątkowego po stronie pracownika. Z uwagi na to zwrot przez pracodawcę części wydatków na Internet pracownika powoduje powstanie po stronie pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.