Pytanie

Podatnik (ryczałt, VAT) miał zawieszoną działalność. Od dnia 1 maja 2013 r. odwiesił działalność, generalnie wykonuje różne prace budowlane we wpisie ma PKD 43,31Z, 43,39Z, 43,34Z i miał zgłoszone rozliczanie podatku dochodowego na zasadzie ryczałtu.
Czy może rozliczać się ryczałtem mając takie wpisy do EDG?
Przed zawieszeniem działalności tj. w 2012 r. był jeszcze wpis PKD 42.11Z.
Czy teraz podatnik może rozliczać się ryczałtem i ewentualnie czy może jeszcze przed wystawieniem faktury sprzedażowej w maju zgłosić zmianę na rozliczanie się podatkiem liniowym?

Odpowiedź

Podatnik po odwieszeniu działalności musi kontynuować formę opodatkowania, jaką miał w podatku dochodowym wybraną od początku roku – w tym przypadku jest to ryczałt. Jedyną możliwością zmiany formy opodatkowania w trakcie roku jest uzyskanie przychodu z działalności, która wyklucza możliwość rozliczania się zryczałtowanym podatkiem dochodowym i konieczność przejścia na rozliczanie się wg zasad ogólnych.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., podstawową formą opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej są zasady ogólne, przy czym istnieje możliwość wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według zasad i warunków określonych w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) - dalej u.z.p.d.

Po wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przejście na zasady ogólne może nastąpić w oparciu o 3 sposoby:
1) po zakończeniu roku podatkowego - przez złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania według zasad ogólnych;
2) zgłoszenie w trakcie roku likwidacji działalności gospodarczej i ponowne jej podjęcie bez wyboru opodatkowania w formie ryczałtu;
3) uzyskanie w trakcie roku podatkowego przychodu z takiego rodzaju działalności, który wyklucza możliwość dalszego opodatkowania w formie ryczałtu.
Możliwość szybkiej zmiany formy opodatkowania z opodatkowania ryczałtowego na zasady ogólne umożliwia art. 8 ust. 3 u.z.p.d. Przepis ten stanowi, że podatnik traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodu z działalności, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 3 i 4 u.z.p.d. i od tego dnia ma obowiązek opłacać podatek dochodowy według zasad ogólnych. Powinien wówczas zawiadomić, bardziej dla porządku a nie z obowiązku, naczelnika urzędu skarbowego o zaprowadzeniu - w związku z uzyskaniem przychodu "wyrzucającego" z ryczałtu - podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Brak możliwości kontynuowania opodatkowania w formie ryczałtu, związany jest m.in. z uzyskaniem przychodu ze świadczenia usług wymienionych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ich wykaz stanowi załącznik nr 2 do ustawy. Wśród usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są np. usługi reklamowe (dział 73 PKWiU), w tym usługi sprzedaży lub dzierżawy miejsc lub czasu na reklamę. Jeżeli więc na samochodzie podatnika znajdzie się miejsce na reklamę innej firmy i osiągnie on z tego tytułu przychód, to będzie zmuszony do zmiany formy opodatkowania podatkiem dochodowym, w tym przypadku z ryczałtu na zasady ogólne.

Jedynie więc utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu daje możliwość - w zasadzie z dnia na dzień - zmniejszenia swoich obciążeń podatkowych w związku z opodatkowaniem osiąganego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania (w tym o odpisy amortyzacyjne), a nie samego przychodu, jak ma to miejsce w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.