Odpowiedź:

Przepisy dyrektywy nie odnoszą się wprost do przedstawionej przez Państwa sytuacji, stąd też skoro dyrektywa nie wyłącza prawa do złożenia wniosku o zwrot podatku w przedstawionych przez Państwa okolicznościach, to co do zasady moim zdaniem należy uznać, iż mogą Państwo wystąpić z wnioskiem VAT-REF.

Uzasadnienie:

Przepisy wszystkich państw członkowskich zgodnie z Dyrektywą Rady 2008/9/WE z dnia 12 lutego 2008 r. określającą  szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim przewidują możliwość odzyskiwania przez podatników z innych państw – również w Niemczech. 
Przepisy powyższej dyrektywy nie odnoszą się wprost do przedstawionej przez Państwa sytuacji, stąd też skoro dyrektywa nie wyłącza prawa do złożenia wniosku o zwrot podatku w przedstawionych przez Państwa okolicznościach, to co do zasady moim zdaniem należy uznać, iż mogą Państwo wystąpić z wnioskiem VAT-REF.

Zwrot podatku od wartości dodanej przysługuje bowiem przy nabyciu na terytorium państwa członkowskiego zwrotu towarów i usług, albo w odniesieniu do towarów, które były importowane na terytorium tego państwa członkowskiego, jeżeli towary te i usługi podatnik wykorzystywał do wykonywania takich czynności, które uprawniają do zmniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Taka sytuacja ma miejsce moim zdaniem w przedstawionym stanie faktycznym.

Procedura zwrotu, tzw. Value-Added Tax Refund, odbywa się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – tj. poprzez wypełnienie e-Deklaracji VAT-REF udostępnionej na stronie Ministerstwa Finansów. Wniosek kierowany jest do niemieckiego organu administracji podatkowej – Bundeszentralamt für Steuer Dientstitz Schwedt – za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę podatnika.

Limity zwrotu podatku od wartości dodanej zostały określone dla wszystkich krajów Unii Europejskiej w art. 17 Dyrektywy Rady Europy 2008/9/WE z dnia 12 lutego 2008 r., w myśl którego jeżeli wniosek o zwrot odnosi się do okresu zwrotu krótszego niż rok kalendarzowy, ale nie krótszego niż trzy miesiące, postulowana kwota zwrotu VAT nie może być mniejsza niż 400 EUR lub jej równowartość w walucie krajowej. Jeżeli natomiast wniosek o zwrot odnosi się do okresu zwrotu wynoszącego rok kalendarzowy lub pozostałą część roku kalendarzowego, kwota VAT nie może być mniejsza niż 50 EUR lub jej równowartość w walucie krajowej.

Niemniej jednak szczegółowe zasady zwrotu określone są w przepisach niemieckich.
Jednakże w przedstawionej w treści pytania sytuacji  moim zdaniem bardziej prawidłowe byłoby wystąpienie do kontrahenta z prośbą o skorygowanie  faktury.

Końcowo należy wskazać, iż niezależnie od faktu wystawienia przez kontrahenta faktury z naliczonym podatkiem od wartości dodanej dokonane zakupy  stanowią dla Państwa WNT.

Artur Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 6.09.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów