Podatnik ma zawieszoną działalność gospodarczą od 5 stycznia 2009 r. do 5 stycznia 2011 r. W trakcie tego zawieszenia ponosi koszty, takie jak: opłata za parking, opłaty telefon, Internet.
Czy od faktur takich może być odliczany VAT i w tym przypadku powinien złożyć deklaracje VAT za te miesiące?
W jaki sposób technicznie to wykonać (podatnik w związku z zawieszeniem nie składa deklaracji VAT)?

W lutym 2010 r. sprzedał samochód, który był jego środkiem trwałym.
Czy jeżeli mógłby wpisać takie koszty i odliczyć VAT od tych kosztów, można zmniejszyć jego obowiązek w podatku VAT?
Podatnik zapłacił w marcu 2010 r. cały VAT od sprzedaży tego samochodu.
Czy może zrobić korektę VAT-7 za luty?
Jeżeli odliczy VAT od tych zakupów, a nie będzie chciał już kontynuować tej działalności, czy powinien oddać ten VAT (jeżeli go odliczy)?
Podatnicy podatku VAT w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie mają obowiązku składać deklaracji dla celów podatku VAT. Unormowania prawne nie wskazują jednak, że podatnicy nie ma prawa składać deklaracji VAT w okresie zawieszenia dzielności.
Jeżeli podatnik VAT chce skorzystać z przysługującego mu prawa do odliczenia podatku naliczonego, ma prawo rozliczyć zakupy towarów i usług w deklaracjach podatkowych składanych w okresie zawieszenia.
Przepisy prawne, które regulują zasady zawieszania prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej wynikają z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095) - dalej u.s.d.g.,
Przepisy art. 14a ust. 4 pkt 3 u.s.d.g. regulują, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Przedstawiona regulacja znalazła zastosowanie w opisanym przypadku.
Ponadto regulacje art. 14a ust. 4 pkt 1 u.s.d.g. stanowią, że przedsiębiorca ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Czynnościami takimi są czynności związane z utrzymaniem np. numeru telefonu, najmowanych magazynów oraz lokali. Ponadto, pomimo zawieszenia podatnicy ponoszą zazwyczaj koszty poboru energii elektrycznej, wody i ogrzewania itp.
W opisanym przypadku podatnik ponosi koszty tj. opłaty za parking, opłaty telefon oraz Internet.
Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., regulują, w art. 99 ust. 7a u.p.t.u., że w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji dla podatku VAT za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.
Ustawodawca reguluje, że podatnicy "nie maja obowiązku" – oznacza to, że ustawowo są z tego obowiązku zwolnieni, co jednak nie oznacza, że "mają zakaz" składania deklaracji w okresie zawieszenia wykonywania działalności.
Tym samym, oznacza to, że podatnik ma prawo do składania deklaracji dla celów podatku od towarów i usług za okresy, kiedy jest zawieszone wykonywanie działalności, w sytuacji np. gdy podatnik wykonuje zakupy usług opodatkowane podatkiem VAT, które są niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. W przypadku, gdy taka sytuacja ma miejsce, podatnik ma prawo składać deklaracje podatkowe i dokonywać odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem, że towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
W okresie zawieszenia zasadniczo podatnik nie wykonuje czynności opodatkowanych. Niemniej, żaden z przepisów ustawy nie wymaga by w okresie, w którym podatnik odliczył podatek naliczony jednocześnie był wykazany podatek należny.
Oznacza to, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnik może składać deklaracje dla podatku VAT i dokonywać odliczenia podatku naliczonego. Uważam jednak, że prawo do odliczenia będzie zachowane tylko w przypadku, gdy po wznowieniu działalności podatnik wykona czynności opodatkowane. W przypadku gdyby w deklaracjach podatkowych w okresie zawieszenia podatnik dokonywał odliczenia podatku naliczonego, po czym bezpośrednio po okresie zawieszenia zlikwidowałby pozarolniczą działalność gospodarczą – wówczas uważam, że podatnik powinien skorygować deklaracje, w których odliczył podatek naliczony.
Za okres, w którym została wykonana sprzedaż samochodu podatnik miał obowiązek złożenia deklaracji VAT. W deklaracji tej podatnik miał prawo odliczyć podatek naliczony z faktur otrzymanych w tym okresie lub faktur, dla których w danym okresie przypadał termin płatności np. faktur za usługi telekomunikacyjne. Jeżeli, podatnik nie dokonał odliczenia naliczonego podatku VAT w deklaracji za luty br. może odliczenie to zrealizować w deklaracji składanej za marzec oraz za kwiecień br.
Podatnik ma też uprawnienie do skorygowania złożonej deklaracji na podstawie art. 86 ust. 13 u.p.t.u.