Spółka z o.o. zawarła umowę leasingu finansowego na grunt i umowę leasingu operacyjnego na budynek. Od umowy leasingu finansowego leasingodawca wystawił fakturę VAT na wartość przedmiotu leasingu i odsetki. Spółka ma zapłacić od tej faktury podatek VAT (na fakturze jest napisane, że do zapłaty jest kwota VAT).
Czy spółka ma prawo ubiegać się o 25 dniowy zwrot nadpłaty podatku VAT, skoro faktura ta nie jest w całości opłacona?
Jeżeli Spółka nie uregulowała w całości faktur dokumentujących kwoty należności, nie ma prawa do zastosowania art. 87 ust. 6 u.p.t.u., tj. zwrotu podatku w terminie przyspieszonym – 25-dniowym.
Uprawnienia do żądania zwrotu kwoty różnicy podatku naliczonego nad należnym ustawodawca uregulował w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.
Zgodnie z art. 87 ust. 1 u.p.t.u., w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, podlegająca odliczeniu, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Podstawowy termin do zwrotu został określony w ust. 2 powołanego wyżej przepisu. Zgodnie z nim zwrot różnicy podatku, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika.
Powyższy termin można skrócić do 25 dni, jednakże należy spełnić warunki, o których mowa w art. 87 ust. 6 u.p.t.u. Przepis ten stanowi, że urząd skarbowy zobowiązany jest dokonać zwrotu kwoty podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:
1) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone;
Pamiętać należy, że płatności, których jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro - muszą być uregulowane za pośrednictwem rachunku bankowego (art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447).
2) dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji celnych - które zostały zapłacone;
3) importu towarów rozliczanego w ramach procedury uproszczonej, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub importu usług - od których w deklaracji wykazano kwotę podatku należnego.
Pytanie dotyczy prawa ubiegania się zwrotu podatku, w terminie 25 dni w przypadku braku całkowitej zapłaty za fakturę.
W omawianej sprawie nie zostały spełnione przesłanki z przedstawionego wyżej art. 87 ust. 6 u.p.t.u. Z przepisu jednoznacznie wynika, iż nie wystarczy dokonanie zapłaty samego podatku, zawartego w fakturze. Z prawa do zwrotu podatku w terminie 25 dniowym mogą skorzystać podatnicy, pod warunkiem zapłacenia należności w całości.
Zatem, jeżeli Spółka nie uregulowała w całości faktur dokumentujących kwoty należności, nie ma prawa do zastosowania art. 87 ust. 6 u.p.t.u., tj. zwrotu podatku w terminie przyspieszonym – 25-dniowym.

Dorota Mielcarek