Jesteśmy spółką z o.o. (drukarnią), posiadamy własny budynek produkcyjno-biurowy, który dotychczas był wykorzystywany w naszej działalności, jednak z końcem tego roku kończymy drukowanie.
Czy możemy wynająć halę produkcyjną i maszyny?
Nadmieniam, że nie posiadamy w swojej statutowej działalności wynajmu i dzierżawy.
Spółka może wynająć halę produkcyjną i maszyny, ale powinna dokonać rozszerzenia przedmiotu działalności (wymaga to zmiany umowy spółki i dokonanie stosownego wpisu do KRS). Niedopełnienie formalności nie będzie natomiast miało wpływu na skutki podatkowe wynajmu.
Zgodnie z art. 157 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) – dalej k.s.h. – umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna określać między innymi przedmiot działalności spółki. Z kolei w myśl art. 166 § 1 k.s.h. przedmiot działalności jest jednym z elementów konstrukcji spółki, który podlega zgłoszeniu do rejestru przedsiębiorców KRS.
Powyższe oznacza, że to co spółka robi powinno mieć swoją podstawę w umowie spółki i KRS. Nie oznacza to jednak, iż spółka nie może wykonywać innej działalności niż zgłoszona.
Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186 z późn. zm.) – dalej u.k.r.s. – wniosek o wpis do KRS powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Zdarzeniem tym niewątpliwie będzie miedzy innymi zmiana przedmiotu działalności.
W razie stwierdzenia, że wniosek o wpis do KRS lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W razie niewykonania obowiązków w tym terminie, sąd rejestrowy nakłada grzywnę na obowiązanych i może ją ponawiać (art. 24 u.k.r.s.).
W efekcie spółka powinna niezwłocznie dokonać stosownych zmian w umowie spółki i dokonać stosownego zgłoszenia do KRS. Brak zmiany przedmiotu działalności nie ma natomiast znaczenia podatkowego. Przychody z najmu wykonywanego niezgodnie z umową spółki i KRS pozostają przychodami z działalności gospodarczej, a koszty związane z tym najmem – kosztami uzyskania przychodów.