Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Czy jest obowiązek sporządzenia nowej informacji do umowy (chodzi o okresy wypowiedzenia) miesiąc przed wejściem w życie ustawy?
Czy wystarczy napisać, że do 21 lutego okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, a od 22 lutego okres obowiązuje jak na umowę na czas nieokreślony?
Czy do tych wypowiedzeń wlicza się staż z przed wejścia w życie ustawy, czy ten staż liczy się dopiero od 22 lutego?
Czy umowa trwająca od 2009 r. do 2020 r. – i jest to już 3 umowa na czas określony – kończy się 21 listopada 2018 r. i przechodzi w umowę na czas nieokreślony, z dniem 22 lutego 2016 r. będzie umową na czas nieokreślony?
Odpowiedź:
Po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących umów na czas określony (nie później niż w ciągu miesiąca) pracodawca powinien zaktualizować informację o warunkach zatrudnienia. Do umów trwających w dniu 22 lutego 2016 r. z mocy prawa będzie stosować się nowe okresy wypowiedzenia.
Umowa o pracę na czas określony trwająca w dniu 22 lutego 2016 r. po upływie 33 miesięcy, tj. od 22 listopada 2018 r. przekształci się w umowę o pracę na czas nieokreślony.
Uzasadnienie:
Z dniem 22 lutego 2016 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1220), która wprowadza zmiany w zakresie umów o pracę na czas określony. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem nie więcej niż 3 umowy na czas określony, a łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony będzie dłuższy niż 33 miesiące lub liczba zawartych umów przekroczy trzy, będzie się uważać, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie ww. okresu lub od dnia zawarcia czwartej umowy na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Zmienią się także zasady wypowiadania umów na czas określony. Za wypowiedzeniem będzie można rozwiązać każdą umowę na czas określony (bez względu na czas jej trwania), a okres wypowiedzenia będzie taki sam jak w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony, a więc będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosił:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie także do umów o pracę na czas określony trwających w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej, jednakże do limitu 33 miesięcy zatrudnienia okresowego będzie wliczał się okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie ustawy, a trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony będzie uważana za pierwszą umowę albo za drugą umowę, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 25[1] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. w dotychczasowym brzmieniu.
Na mocy przepisów przejściowych przy wypowiadaniu umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji, stosuje się nowe okresy wypowiedzenia. Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, których wypowiedzenie następuje, począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, nie uwzględnia się jednak okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie ustawy.
Zgodnie z art. 29 § 3[2] k.p. pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia (w tym o obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę) niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian. Poinformowanie pracownika o zmianie jego warunków zatrudnienia może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.
Po wejściu w życie nowych przepisów (nie później niż w ciągu miesiąca) pracodawca powinien więc zaktualizować informację o warunkach zatrudnienia, informując pracownika, że długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę określa art. 36 Kodeksu pracy. Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku umowy trwającej w dniu 22.02.2016 r. przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia nie będzie się uwzględniać okresów zatrudnienia przypadających przed tą datą.
Umowa o pracę na czas określony od 2009 r. do 2020 r. po upływie 33 miesięcy licząc od wejścia w życie nowych przepisów, tj. z dniem 22 listopada 2018 r. przekształci się w umowę o pracę na czas nieokreślony. Skutek ten nie nastąpi jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony:
1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
4) z obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
W takim przypadku strony będą musiały w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów uzupełnić umowę o informacje o przyczynach uzasadniających jej zawarcie. Dodatkowo, w przypadku umowy na czas określony zawartej z obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy, pracodawca będzie obowiązany zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy o takiej umowie w terminie 5 dni roboczych od dnia uzupełnienia umowy o ww. informacje.
Katarzyna Pietruszyńska,
autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 29.01.2016 r.