Pytanie

Czy osoba zwolniona z VAT podmiotowo i wykonująca usługi budowlane na terenie Polski i Niemiec ma obowiązek posiadania NIP unijnego?

Z jakiego powodu konieczne jest posiadanie takiego NIP?

Odpowiedź

Tak, osoba zwolniona z VAT podmiotowo i wykonująca usługi budowlane na terenie Polski i Niemiec ma obowiązek posiadania NIP unijnego.

Uzasadnienie

Zwolnienie podmiotowe, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług  – dalej u.p.t.u., obejmuje wartość sprzedaży opodatkowanej do limitu rocznego w wysokości 150.000 zł. Sprzedaż obejmuje, zgodnie z art. 2 pkt 22 u.p.t.u., odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zwolnienie to zatem odnosi się wyłącznie do czynności opodatkowanych na terytorium kraju.

Na podatniku zwolnionym podmiotowo z VAT ciąży jednak obowiązek posiadania nr unijnego. Wynika to z treści art. 97 ust. 3 pkt 2 u.p.t.u. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy inni niż dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych (WDT, WNT) mają obowiązek zgłoszenia zamiaru świadczenia usług, do których stosuje się art. 28b u.p.t.u., na rzecz podatników podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca. Art. 28b ust. 1 u.p.t.u. wprowadza zasadę ogólną, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zatem do zgłoszenia są zobowiązani podatnicy świadczący usługi, których miejscem opodatkowania będzie terytorium innego państwa członkowskiego UE.

Stosownie do art. 97 ust. 4 u.p.t.u., podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku (NIP poprzedzony kodem PL), przy świadczeniu usług, z tytułu których obowiązanym do rozliczenia podatku będzie kontrahent unijny.

Prace budowlane związane są z reguły z konkretną nieruchomością. Na podstawie art. 28e u.p.t.u. miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia tych nieruchomości. Stąd obowiązek podatkowy odnośnie rozliczenia podatku od usług wykonywanych na nieruchomości położonej w Niemczech ciąży na kontrahencie niemieckim.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego