Jaką stawką podatku VAT należy obciążyć:
- opłatę za odpisy z księgi wieczystej,
- opłatę za wyciąg z KRS,
- opłatę za wypisy z rejestru zastawów?

Opłaty pobierane przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego za udostępnianie informacji z KRS nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Kwestię opodatkowania VAT czynności wykonywanych przez organy władzy publicznej, za które pobierane są opłaty, na gruncie Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, s. 1) reguluje art. 13 ust. 1.
W przepisie tym postanowiono, że krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takim działaniem lub transakcjami.
Na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., odpowiednikiem cytowanego wyżej przepisu jest art. 15 ust. 6, zgodnie z którym nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powyższa definicja stanowi, iż organy władzy publicznej (a więc wszelkie organy państwowe oraz organy samorządu terytorialnego, wszystkich władz - ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej) działają w charakterze podatników VAT tylko wówczas, gdy:
- wykonują czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach ich zadań nałożonych przepisami prawa i do wykonywania których zostały powołane, lub
- wykonują czynności mieszczące się w ramach ich zadań, ale czynią to na podstawie umów cywilnoprawnych.
Innymi słowy, jeśli organ władzy publicznej wykonuje czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej - jest w tym zakresie uważany za podatnika VAT. Jeśli natomiast podstawą jego działań nie jest umowa lecz np. decyzja administracyjna - nie będzie uznany za podatnika VAT w tym zakresie.
Tymczasem opłaty pobierane za udostępnianie informacji z KRS regulowane są rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie określenia wysokości opłat za udzielanie informacji, wydawanie odpisów, wyciągów i zaświadczeń z Krajowego Rejestru Sądowego oraz za udostępnianie kopii dokumentów z elektronicznego katalogu dokumentów spółek (Dz. U. Nr 247, poz. 1812). Oznacza to, iż pobieranie opłat za udostępnienie informacji z KRS mieści się w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa na Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego - zatem nie podlega opodatkowaniu VAT.