Odpowiedź:

Podatnik może odliczyć kwotę dokonanych wpłat na IKZE – skoro opłata manipulacyjna potrącana jest z dokonanych wpłat, podatnik może skorzystać ze zwolnienia także w odniesieniu do tej opłaty. Podatnik może skorygować lata poprzednie i w wyniku korekty odliczyć wpłaty na IKZE w latach poprzednich.

Uzasadnienie:

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f.
– podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu między innymi kwot wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Przepis ten mówi wyraźnie o dokonanych wpłatach, a tym samym uznać należy, że ulga dotyczy całości wpłaconych kwot, a tym samym ulgą należy objąć także kwoty opłaty manipulacyjnej.

Omawiana ulga nie przepada po złożeniu zeznania podatkowego. Oznacza to, że podatnik, który miał prawo do ulgi, ale z niej nie korzystał, ma prawo skorygować poprzednie lata z uwzględnieniem zasad przedawnienia. Zgodnie z art. 70 § 1 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności tego podatku. Tym samym w 2017 r. można skorygować lata 2011 i następne.

W myśl art. 13a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1776) wpłaty dokonywane na IKZE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. W przypadku gdy kwota ustalona w ten sposób będzie niższa od kwoty ogłoszonej w poprzednim roku kalendarzowym, obowiązuje kwota wpłat dokonywanych na IKZE ogłoszona w poprzednim roku kalendarzowym.

Inne zasady obowiązywały w latach 2012 i 2013 wysokość limitu wpłat na IKZE była zależna od wysokości kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni. Wpłaty dokonywane na IKZE w roku kalendarzowym nie mogły przekroczyć co do zasady kwoty odpowiadającej równowartości 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni, nie więcej jednak niż 4% kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ogłoszonej na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – tj. 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce na rok poprzedni.

Tadeusz Szczupaczyński-Dotryw,
autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  7.04.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów