Odpowiedź:

Dla możliwości opodatkowania oddziału stawką 15% należy analizować status przedsiębiorcy zagranicznego, nie zaś samego oddziału.

 

Uzasadnienie:
Artykuł 19 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p. nie przewiduje ograniczeń dla oddziałów (zakładów) zagranicznych przedsiębiorców.

Jedyne ograniczenia wskazane są w art. 19 ust. 1a u.p.d.o.p. i dotyczą podmiotów przekształcanych czy tworzonych z majątku posiadanego wcześniej przez innego podatnika, w celu ograniczenia optymalizacji podatkowej. Nie ma zatem przeszkód, by polski oddział utworzony przez osoby zagraniczne korzystał z preferencyjnej stawki podatku CIT.

Odmienne traktowanie spółek tworzonych przez zagranicznych podatników byłoby bowiem sprzeczne z porozumieniami o ochronie inwestycji zagranicznych (zob. np. art. 3 umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, sporządzonej w Warszawie z 10.11.1989 r. (Dz.U. z 1991 Nr 27 poz. 116).

Proszę jednak pamiętać, że wskazane w art. 19 u.p.d.o.p. warunki stosowania preferencyjnej stawki odnoszą się nie do oddziału, ale do całości działalności podatnika. Z opodatkowania stawką 15% będzie mógł zatem skorzystać niemiecki przedsiębiorca, o ile spełnia warunki przewidziane dla małego podatnika lub rozpoczyna działalność. Nie ma tu znaczenia rozmiar czy rozpoczęcie działalności przez oddział. Dla potrzeb ustalenia, czy podatnik  jest małym podatnikiem, należy brać pod uwagę cały przychód łącznie z osiąganym przez zagranicznego przedsiębiorcę. A w konsekwencji, w sytuacji gdy obroty firmy macierzystej oddziału przekraczają limit, opodatkowanie oddziału stawką 15% jest niemożliwe. Analogiczne zasady dotyczą rozpoczęcia działalności.

Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z 31.10.2013 r., IPTPB3/423-301/13-2/KJ.

Krzysztof Klimek, współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 14.06.2017 r.