Odpowiedź:

Jeżeli świadczący ma w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i opodatkował usługę, to polski nabywca nie opodatkowuje importu usług. W pozostałych przypadkach import usług musi być opodatkowany przez nabywcę, a podstawą opodatkowania jest kwota należna świadczącemu (również, gdy jest to kwota brutto).

Uzasadnienie:

Opodatkowaniu polskim VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zasada taka zapisana została w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług  (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r.  poz. 710 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u.
To oznacza, że dla wyznaczenia skutków podatkowych w VAT należy zdefiniować miejsce świadczenia usługi. Obecnie, w większości przypadków usług (dla których prawodawca nie wprowadził odrębnych regulacji), miejsce opodatkowania wyznaczane jest na podstawie art. 28b u.p.t.u.
Według takiego, miejscem świadczenia usług w przypadku realizacji usług na rzecz podatnika jest, co do zasady, miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jeżeli usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku, gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
Z treści pytania wnioskuję, że właśnie taka metoda ma zastosowanie w analizowanej sytuacji.
Pytanie dotyczy problemy importu usług więc należy odwołać się do regulacji art. 17 ust. 1 pkt  u.p.t.u.
Według takiego, import usług występuje jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e u.p.t.u., podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 u.p.t.u.,
b) usługobiorcą jest:
–  w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b u.p.t.u. – podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4 u.p.t.u.,
– w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4 u.p.t.u.
 Co ważne, zasada powyższa ma zastosowanie również wówczas, gdy usługodawca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy, jeżeli usługodawca posiada takie inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, nie uczestniczy w tych transakcjach.
Jednym słowem, jeżeli świadczący ma w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i opodatkował usługę to polski nabywca nie opodatkowuje importu usług.
Gdyby jednak okazało się, że świadczący nie powinien rozliczać usługi w Polsce lub opisany w pytaniu VAT nie jest polskim, wówczas polski nabywca będący podatnikiem winien opodatkować import usług. W takiej sytuacji zastosowanie ma zasada, wedle której podstawą opodatkowania jest kwota należna świadczącemu. I taką właśnie podstawę opodatkowania winien wykazać nabywca – musi opodatkować kwotę należną świadczącemu również gdy jest to kwota brutto.

Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego 
Odpowiedzi udzielono 29.07.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów