Firma produkcyjna A korzysta z usług podwykonawcy B, który za świadczone usługi wystawia faktury VAT. Podwykonawca źle wykonał usługę. Odbiorca C naszych wyrobów zgłosił reklamację. Firma A wystawiła fakturę VAT korygującą, zaś reklamowane wyroby zostały skierowane do likwidacji. Kosztami reklamacji Firma A obciążyła podwykonawcę B, który spowodował reklamację. Firma A wystawiła notę obciążeniową dla podwykonawcy B. Nie wystawiono faktury VAT, gdyż nie dokonano sprzedaży naszych wyrobów gotowych (brak WZ), ani usług.
Czy jest to poprawne postępowanie z punktu widzenia ustawy od towarów i usług?

Nie ma tutaj żadnej czynności, którą można by udokumentować fakturą VAT i obejmować opodatkowaniem. Prawidłowo zatem wystawiono notę obciążeniową
Moim zdaniem, postąpiliście Państwo prawidłowo.
Zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U, Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Nie mamy tutaj do czynienia z dostawą towarów. Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 u.p.t.u. przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Nic takiego nie miało miejsca w pytaniu. Towary zostały skierowane do likwidacji. Nie przeniesiono ich własności (prawa do rozporządzania nimi jak właściciel) na podwykonawcę (obciążonego określoną kwotą). Nie doszło zatem do dostawy towarów.
Nie jest to także świadczenie usług. W myśl art. 8 ust. 1 u.p.t.u. przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu u.p.t.u. Dostawy tutaj - jak już wskazano - nie ma, ale nie występuje również i świadczenie usług. Nie wykonujecie bowiem, w związku z całą zaistniałą sytuacją, jakiegokolwiek świadczenia dla podwykonawcy (obciążanego określoną kwotą).
Obciążenie podwykonawcy określoną kwotą jest niczym innym jak wyrównaniem Waszych strat powstałych w związku z nieprawidłowym wykonaniem przez niego zobowiązania. Jest to po prostu odszkodowanie. Nie sprzedajecie kontrahentowi (podwykonawcy) niczego.
Nie możemy zatem mówić w tym przypadku o jakiejkolwiek czynności opodatkowanej. Przedmiotem podatku nie są same płatności, czy też transfery pieniężne. Płatność, czy też transfer pieniędzy tylko wówczas stanowi obrót (i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług), o ile jest ona wynagrodzeniem za czynność opodatkowaną.
Tutaj zaś - jak już wskazywano - nie mamy do czynienia z żadnym świadczeniem, za które to świadczenie płatność byłaby wynagrodzeniem (stanowiącym obrót opodatkowany). Płatność ta stanowi odszkodowanie za poniesione przez Was straty (szkody) na skutek wadliwości wyrobów wykonywanych przez kontrahenta. Nie mamy tu zaś do czynienia z żadną czynnością opodatkowaną.
W związku z tym nie ma tutaj żadnej czynności, którą można by udokumentować fakturą VAT i obejmować opodatkowaniem. Prawidłowo zatem wystawiono notę obciążeniową.