Odpowiedź:

Nagroda za obecność nie powinna być zaliczana do normalnego wynagrodzenia stanowiącego podstawę do wyliczenia wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Uzasadnienie:

Za pracę w godzinach nadliczbowych, na mocy art. 151(1) § 2 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) – dalej k.p. oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje określony w przepisach dodatek.
Pod pojęciem normalnego wynagrodzenia za pracę należy rozumieć takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników (wyrok Sądu Najwyższego z 3.03.1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140).

A zatem normalne wynagrodzenie to takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące:
– wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania,
– dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników.

Do dodatkowych składników o charakterze stałym możemy zaliczyć:
dodatek stażowy,
– dodatek funkcyjny,
– dodatek za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
– premię czy nagrodę regulaminową, jeżeli ma ona charakter stały i nie jest uzależniona od uzyskania określonych konkretnych osiągnięć w pracy, nieobjętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbowych.

Charakteru stałego składnika wynagrodzenia nie będzie miała nagroda za obecność w pracy. Jest to bowiem składnik wynagrodzenia, który nie zawsze będzie pracownikowi przysługiwał, a tym samym nie można nazwać go składnikiem stałym. Nie jest również niezależna od konkretnych działań pracownika – dla jej przyznania (w określonej wysokości) konieczna jest ciągła obecność pracownika w pracy.

Z tych względów nagroda za obecność nie powinna być zaliczana do normalnego wynagrodzenia stanowiącego podstawę do wyliczenia wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Joanna Stępniak, autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  27.03.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów