Pytanie

Prowadzę działalność gospodarczą (usługi projektowe, jestem czynnym podatnikiem VAT). W sierpniu mam zamiar zamknąć działalność, ale nie opłaciłem wszystkich faktur od kontrahentów zagranicznych, jednak ujmowałem je w kosztach i są one zasadne. Ponieważ jest to duża kwota będę je spłacał ratami przez około 5 najbliższy lat.
Czy jest jakiś przepis mówiący o tym, że nieopłacone przez ze mnie faktury kosztowe muszę usunąć z kosztów przy zamknięciu działalności gospodarczej?

Odpowiedź

Niezależnie od wybranej metody prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (metoda uproszczona bądź metoda memoriałowa) faktury odnoszone są w koszty podatkowe niezależnie od momentu ich zapłaty.

Uzasadnienie

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia momentu powstania kosztu od poniesienia zapłaty na rzecz kontrahenta. Niezależnie od wybranej metody prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (metoda uproszczona bądź metoda memoriałowa) faktury odnoszone są w koszty podatkowe niezależnie od momentu ich zapłaty.

Przy metodzie uproszczonej wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia - bez względu na to, jakiego okresu dotyczą. Przy czym za poniesienia uważa uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiące go podstawę zaksięgowania kosztu.

Natomiast przy metodzie memoriałowej tzw. koszty pośrednie uzyskania przychodów odnoszone są w koszty uzyskania w dacie ich poniesienia. Jeżeli jednak koszty pośrednie dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, i nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to wtedy stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą – art. 22 ust. 4–6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym niezależnie od metody, wg której prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów, brak zapłaty na rzecz kontrahentów przez dniem likwidacji działalności nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z przychodami osiągniętymi w trakcie jej prowadzenia.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)