Czy można odliczyć od podatku darowiznę dla szpitala w postaci zakupionych artykułów medycznych?
Szpital nie jest organizacja pożytku publicznego.
Przepisy prawa podatkowego nie przewidują możliwości odliczania darowizn od podatku. można natomiast niektóre darowizny na rzecz niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej odliczyć od podstawy opodatkowania.
Niektóre dokonane w roku podatkowym darowizny mogą zostać odliczone od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. Nie ma, w obecnie obowiązującym stanie prawnym natomiast możliwości odliczania darowizn od podatku.

Darowizny podlegające odliczeniu to darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) - dalej u.d.p.p.w., organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 u.d.p.p.w., prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, na cele kultu religijnego i krwiodawstwa.
Działalność szpitala, jako działalność w zakresie ochrony zdrowia, mieści się wśród wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 5 u.d.p.p.w. Jednakże publicznych szpitali nie można zaliczyć do instytucji wymienionych w art. 3 ust. 2 i 3 u.d.p.p.w. Przepisy te obejmują bowiem jedynie organizacje pozarządowe, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, niektóre podmioty kościelne i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Jednak zgodnie z art. 9 pkt 10 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej należą do sektora finansów publicznych. Samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej są natomiast zakłady utworzone przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, wojewodę, jednostkę samorządu terytorialnego, publiczną uczelnię medyczną lub publiczną uczelnię prowadzącą działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (art. 35b ust. 1 i art. 8 ust. 1 pkt 1 -3b ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.) - dalej u.z.o.z. Pozostałe ZOZ są zakładami niepublicznymi (art. 8 ust. 3 u.z.o.z.).

Tak więc beneficjentem odliczalnej darowizny może być tylko niepubliczna placówka ochrony zdrowia, nie może zaś publiczna, prowadzona przez państwo czy samorządy. Należy jednak pamiętać, że zgodnie ze wspomnianym wyżej art. 26 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. łączna wysokość odliczonych od podstawy opodatkowania darowizn nie może przekroczyć 6% dochodu.
Podobne poglądy, choć na gruncie nieco odmiennego stanu faktycznego, wyrażone zostały m.in. przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce w interpretacji z 14 czerwca 2005 r. SD/415-26/05.