Pytanie

Od kiedy można rozpocząć naliczanie amortyzacji?
Czy moment ten jest dowolny, ale nie wcześniej niż miesiąc po wprowadzeniu środka trwałego do użytkowania?
Po kontroli US zakwestionował podział nakładów na remont i zwiększenie wartości nieruchomości poddanej remontowi. Zakwestionował w kosztach kwotę 102.000 zł. Spór trwa od 2003 r. Naliczone zobowiązania podatkowe zdążyły się przedawnić. Podatnik w 2008 r. sprzedał nieruchomości. W roku sprzedaży nieruchomości powstała nadpłata podatku dochodowego. Nadpłatę tę US zaliczał na konto zobowiązań. Po przedawnieniu zobowiązań ma ją podatnikowi zwrócić.
US przysłał wezwanie by podatnik sporządził korektę amortyzacji za lata 2003-2008 w związku ze zwiększeniem wartości nieruchomości. Rozliczenia za lata 2003-2005 się przedawniły.
Czy podatnik ma prawo zacząć naliczać amortyzację od 2006 r. a nie od 2003 r. jak to ustalił US?

Odpowiedź

Uważam, że wprowadzenie środka trwałego lub wartości niematerialnej lub prawnej do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych zobowiązuje podatników do rozpoczęcia naliczania odpisów amortyzacyjnych począwszy od kolejnego miesiąca (podatnicy nie mają natomiast obowiązku zaliczania tych odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów).

Uzasadnienie

Jak stanowi art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p., odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

W przepisie powyższym ustawodawca użył zwrotu "dokonuje się", a nie "można dokonywać". A zatem uważam, że wprowadzenie środka trwałego lub wartości niematerialnej lub prawnej do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych zobowiązuje podatników do rozpoczęcia naliczania odpisów amortyzacyjnych począwszy od kolejnego miesiąca (podatnicy nie mają natomiast obowiązku zaliczania tych odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów).

Jeżeli zatem środek trwały – przykładowo – został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych w marcu 2003 r., podatnik był według mnie obowiązany rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych począwszy od kwietnia 2003 r. Z przepisów nie wynika, aby podatnik taki miał prawo zwlekać z rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych, przykładowo do 2006 r.

Jedynym rozwiązaniem dla podatników, którzy chcą opóźnić amortyzację środków trwałych, jest niewprowadzanie ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych. W przypadkach takich wprowadzenie środków trwałych do ewidencji stanowi tzw. ujawnienie środków trwałych i powoduje, że środki trwałe są amortyzowane począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym te środki lub wartości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (zob. art. 16h ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. ).

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.)