Pytanie

Czy w myśl przepisów art. 44a ust. 2 ustawy o rachunkowości można dokonać połączenia spółki dominującej ze spółką zależną, w której podmiot dominujący posiada 98 proc. udziałów, metodą łączenia udziałów?
Właścicielami kapitału spółki dominującej są osoby fizyczne.

Odpowiedź

Moim zdaniem zastosowanie metody łączenia udziałów jest w tej sytuacji prawidłowe. W omawianym przypadku po połączeniu nie nastąpiła utrata kontroli nad przejmowanymi aktywami przez ich dotychczasowych właścicieli. Możliwe jest zatem zastosowanie metody łączenia udziałów. Fakt, iż udziałowcami spółki dominującej są osoby fizyczne, nie wpływa na możliwość stosowania metody łączenia udziałów.

Uzasadnienie

Stosownie do art. 44a ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) - dalej u.o.r. - w razie łączenia się spółek, na skutek którego nie następuje utrata kontroli nad nimi przez ich dotychczasowych udziałowców, można zastosować metodę łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c u.o.r.; w szczególności dotyczy to łączenia się spółek zależnych w sposób bezpośredni lub pośredni od tej samej jednostki dominującej, jak również w razie połączenia jednostki dominującej niższego szczebla z jej jednostką zależną.

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego