Pracownik przywiózł dokumenty dotyczące zapłaty za autostrady i parkingi w euro.
Czy możliwe jest zwrócenie pracownikowi poniesionych kosztów w walucie polskiej?
Jeżeli tak, to jaki kurs waluty należy zastosować?

Do przeliczenia wypłaconej kwoty należy zastosować średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (wystawienia dokumentów).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 z późn. zm.) stanowi w § 13, że pracownik otrzymuje zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży i pobytu poza granicami kraju, ale za zgodą pracownika zaliczka może być wypłacona w walucie polskiej (w wysokości stanowiącej równowartość przysługującej pracownikowi zaliczki w walucie obcej). Rozliczenie kosztów podróży jest dokonywane w walucie otrzymanej zaliczki, w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej, w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży. Do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki (nie dotyczy to diet oraz wydatków objętych ryczałtami).
Przepisy wymagają zatem zgody pracownika jedynie na wypłatę zaliczki w złotówkach zamiast w walucie; rozliczenie poniesionych przez pracownika wydatków może być dokonane dowolnie – w złotówkach lub w walucie.
Do przeliczenia wypłaty należy zastosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (wystawienia dokumentów potwierdzających wydatek).