Pytanie

Prowadzę działalność agencyjną sprzedając produkty dystrybuowane przez zleceniodawcę (sprzedaż wina). Dla celów działalności kupuję wina na potrzeby degustacji, a także rozdaję pojedyncze butelki potencjalnym klientom.

Czy mogę odliczyć VAT od faktur na zakup wina do degustacji przez klientów i na prezenty dla nich?

Nadmieniam, że cena butelki wina przekracza limit na tzw. prezent o małej wartości

Odpowiedź

Nieodpłatne przekazanie próbek podczas degustacji w celach promocyjno–reklamowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast jeśli chodzi o nieodpłatne przekazanie butelek wina to wydaje się, że nie można uznać ich za próbkę. W związku z tym, jeśli miał/a Pan/i prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów będących przedmiotem pytania, to ich nieodpłatne przekazanie kontrahentom podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako dostawa towarów.

Uzasadnienie

W opisanym przypadku mamy do czynienia z nieodpłatnym zużyciem towarów. Zgodnie zaś z przepisem art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art. 7 ust. 3 u.p.t.u.).

Przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł (art. 7 ust. 4 u.p.t.u.).

Przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:

  1. ma na celu promocję tego towaru oraz
  2. nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru (art. 7 ust. 7 u.p.t.u.).

Ustawodawca nie wprowadził żadnego limitu ilościowego, czy wartościowego dla towaru traktowanego jako próbka, wskazując jedynie, że ich ilość i wartość nie może wskazywać na handlowy charakter ich przekazania. Zatem określenie "niewielka ilość towaru" może budzić wątpliwości. Jednakże z treści przywołanego przepisu art. 7 ust. 7 u.p.t.u. wynika, iż za próbkę można uznać niewielką ilość towaru, która zachowała skład i wszelkie właściwości towaru.

Nieodpłatne przekazanie próbek podczas degustacji w celach promocyjno-reklamowych, umożliwiających klientom (potencjalnym klientom) poznanie właściwości i efektów działania towarów oferowanych przez podatnika, a dzięki temu wychwycenie ich zalet lub wad oraz różnic w porównaniu z innymi produktami dostępnymi na rynku, stanowi przekazanie próbek w rozumieniu art. 7 ust. 7 u.p.t.u. i w związku tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP1/443-1026/11/ES z 16 września 2011 r.).