Pytanie

Spółka X nie zapłaciła swojemu poddostawcy spółce Y za dostarczone urządzenie zatrzymując część zobowiązań na poczet ewentualnych roszczeń finalnego odbiorcy z tytułu wadliwości tego urządzenia. Pozew przeciwko spółce X jest już w sądzie. W lutym 2013 r. mija 150 dni od terminu płatności za sporne urządzenie.
Czy mam obowiązek skorygować podatek naliczony od niezapłaconej części?

Odpowiedź

Jeżeli podatnik nie uregulował zobowiązania do końca miesiąca, w którym upływa 150 dni od terminu płatności to w miesiącu, w którym upłynął ów stupięćdziesięciodniowy termin musi dokonać korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Uzasadnienie

Stosownie do treści przepisu art. 89b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Korekty nie dokonuje się, jeżeli dłużnik uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności. Zaznaczyć przy tym należy, że powód braku zapłaty nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. To oznacza, że jeżeli w analizowanej sytuacji podatnik nie uregulował całego zobowiązania do końca miesiąca, w którym upływa 150 dni od terminu płatności, to w miesiącu, w którym upłynął ów stupięćdziesięciodniowy termin musi dokonać korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego, w części w jakiej przypada on na nieopłaconą część ceny towaru.