Czy można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego do kwoty 100.000 euro od auta ciężarowego (auto specjalne > 3,5 tony, np. szambowóz), działalność statutowa: oczyszczanie miasta przez małego podatnika.
Czy odpis może być dokonany w miesiącu oddania do użytkowania, czy w następnym?
Czy limit małego podatnika jest liczony na spółkę jawną, czy na każdego wspólnika oddzielnie?

Spółka jawna spełniająca wymogi "małego podatnika" może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego samochodu ciężarowego o masie całkowitej powyżej 3,5 tony do kwoty 100.000 euro (limit obowiązujący w 2010 r.) w miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania. Powyższy limit dotyczy spółki jawnej, a nie jej wspólników.
Prawo do jednorazowej amortyzacji (tzw. amortyzacja przyspieszona) nie został wyłączony w stosunku do firm transportowych.
Zasadniczym kryterium dla dokonania amortyzacji jednorazowej jest uznanie danego pojazdu za samochód ciężarowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa nie rozpoznaje poszczególnych rodzajów samochodów ciężarowych w kwestii dopuszczalności jednorazowej amortyzacji. Odnosi się jedynie do pojęcia "samochód ciężarowy", określając przy tym warunki uznania danego pojazdu za taki.
Zgodnie z art. 5a pkt 20 u.p.d.o.f., małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Przy czym należy zaznaczyć, iż (co prawda, nie wynika to bezpośrednio z przepisu) określenie to w przypadku spółek jawnych dotyczy spółek jawnych jako podmiotu, a nie jej wspólników. Powyższe stwierdzenie zostało potwierdzone m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 2 listopada 2009 r., ILPB1/415-867/09-2/AA. Zdaniem Dyrektora, "(...) dla skorzystania z jednorazowej amortyzacji na podstawie ww. przepisów (przypis autora: art. 5a pkt 20 i art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f.) istotne jest, kto nabywa środki trwałe, prowadzi ich ewidencję i dokonuje odpisów amortyzacyjnych.
Zgodnie z art. 24a u.p.d.o.f., osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o u.p.d.o.f.
Jak wynika z powyższego przepisu, zarówno przychody, jak i koszty podatkowe ewidencjonowane są przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Dlatego też kryteria umożliwiające dokonywanie jednorazowo odpisów amortyzacyjnych na podstawie art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f. należy badać w stosunku do każdego podmiotu, który tego odpisu chce dokonać.
Wobec powyższego, kryterium małego podatnika musi spełniać podmiot dokonujący odpisów amortyzacyjnych, tj. w przedmiotowej sprawie spółka, a nie jej wspólnicy".
Jak zatem wynika z powyższego, limit jednorazowej amortyzacji adresowanej dla małych podatników w przypadku spółki jawnej jest limitem przysługującym spółce, a nie podzielnie jej wspólnikom.
Jak wskazałam powyżej, jednorazowa amortyzacja jest skierowana do małych podatników (w powyższym przypadku do spółki jawnej). Przepis art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f. zezwala na dokonanie takiej czynności w stosunku do środków trwałych grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 100.000 euro (limit obowiązujący w 2010 r.) łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.
Odpisu tego można dokonać nie wcześniej niż w miesiącu wprowadzenia powyższego środka trwałego do ewidencji środków trwałych (art. 22k ust. 8 u.p.d.o.f.). Oznacza to, że jednorazowego odpisu amortyzacyjnym można dokonać już w miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania.
Niezależnie od ewentualnego faktu zakwalifikowania Państwa spółki jako firmy transportowej przysługuje Państwu prawo do jednorazowej amortyzacji środka trwałego (art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f.). W sprawie tej wypowiedział się m.in. Minister Finansów w piśmie z dnia 15 października 2009 r., DD2/033/106/DZU/KZU/08/PK-562: "Jednorazowy odpis amortyzacyjny jakkolwiek stanowi pomoc publiczną, to nie stanowi pomocy na nabycie środka trwałego. Zatem podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie drogowego transportu towarowego mają możliwość korzystania z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od nabytych dla potrzeb tej działalności pojazdów transportu towarowego w tym samochodów ciężarowych".