Pytanie

Czy leasing finansowy maszyny może być zaliczony do kosztów podatkowych?

Odpowiedź

Przy leasingu finansowym podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania opłaty leasingowe niedotyczące spłaty wartości przedmiotu leasingu oraz zaliczać w koszty odpisy amortyzacyjne naliczone od tego przedmiotu.

Uzasadnienie

Leasing finansowy jest bardzo zbliżony do zakupu na raty – podstawowa różnica sprowadza się do tego, że przy zakupie na raty nabywca od razu staje się właścicielem rzeczy, a przy leasingu finansowym, własność przechodzi wraz z zapłatą ostatniej raty.

Zgodnie z art. 17f ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., do przychodów finansującego (leasingodawcy) i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego (leasingobiorcy) nie zalicza się opłat leasingowych w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
a) umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony;
b) suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu;
c) umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu:a) odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, w przypadku gdy nie jest osobą wymienioną w lit. b, albob) finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Jeżeli wysokość kwoty spłaty wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przypadających na poszczególne opłaty nie jest określona w umowie leasingu, ustala się ją proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy. Dodatkowo istotne jest to, że zgodnie z art. 15b ust. 2 u.p.d.o.p. jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, podatnik dokonuje zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z dokumentów kosztowych (przede wszystkim faktur) z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie – dotyczy to także odpisów amortyzacyjnych, w tym także dokonywanych w ramach leasingu. W efekcie zawierając taką umowę może zajść konieczność korygowania kosztów amortyzacji.