Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Kupuję samochody osobowe z Danii (nie rejestruję ich), opłacam akcyzę, a w urzędzie skarbowym otrzymuję VAT-25 (nie ciąży na mnie obowiązek opłacania VAT). Następnie wystawiam fakturę VAT-marża. Nie traktuję tego jako WNT. Teraz zamierzam kupić samochód osobowy od osoby fizycznej (umowa kupna) w Niemczech, a potem sprzedać go w Polsce, również osobie fizycznej.
Czy również powinienem składać w urzędzie skarbowym wniosek VAT-24, aby otrzymać VAT-25?
Czy od tak kupionego samochodu w Niemczech również nie będę musiał zapłacić podatku VAT?
Czy na sprzedaż samochodu kupionego na umowę kupna, również mam wystawić fakturę VAT marża, czy normalna fakturę?
Czy kupno samochodów od osób fizycznych w Niemczech jest transakcją WNT?
Czy powinienem wykazywać te transakcje w deklaracji VAT oraz sporządzać deklaracje VAT-UE?

Proszę o odpowiedź na postawione pytania oraz wyjaśnienie jak prawidłowo mam postępować przy tego rodzaju transakcjach?
Sprowadzanie samochodów z innych państw członkowskich UE do Polski może, lecz nie musi, stanowić wewnątrzwspólnotowego nabycie towarów. O tym, czy dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, decydują okoliczności konkretnego przypadku.
Z punktu widzenia występowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów samochody podzielić można na samochody będące nowymi środkami transportu - art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. oraz samochody niebędące nowymi środkami transportu.
Zakup i sprowadzenie samochodu będącego nowym środkiem transportu zawsze stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (art. 9 ust. 3 u.p.t.u.). Inaczej ma się rzecz w przypadku samochodów niebędących nowymi środkami transportu. W takich przypadkach wystąpienie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ocenia się na zasadach ogólnych.
W konsekwencji zakup i sprowadzenie do Polski niebędącego nowym środkiem transportu samochodu stanowi dla polskiego podmiotu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, jeśli:
1. nabywca jest podatnikiem VAT (i nabywane przez niego towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika) jest osobą prawną niebędącą podatnikiem (art. 9 ust. 2 pkt 1 u.p.t.u.); warunek ten jest w omawianym przypadku spełniony,
2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem (tj. podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą) działającym w charakterze podatnika (art. 9 ust. 2 pkt 2 u.p.t.u.).
Nie stanowi zatem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabycie samochodu niebędącego nowym środkiem transportu samochodu, jeśli:
1. nabywcą samochodu nie jest podatnik VAT (względnie osoba prawna niebędąca podatnikiem),
2. nabywcą jest osoba fizyczna będąca podatnikiem VAT, która zakupu dokonuje "prywatnie" (a więc dokonując zakupu samochodu nie działa jako podatnik VAT),
3. dostawcą nie jest podatnik VAT,
4. dostawcą samochodu jest osoba fizyczna będąca podatnikiem VAT, która dostawy dokonuje jednak "prywatnie" (a więc dokonując dostawy nie działa jako podatnik VAT).
Do wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów niebędących nowymi środkami transportu nie dochodzi również wówczas, gdy znajdują zastosowanie wyłączenia wymienione w art. 10 ustawy o VAT.
Dotyczy to sytuacji, gdy:
1. nabywcą takiego samochodu jest podatnik zwolniony od VAT (np. podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego), który nie przekroczył limitu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów ani nie wybrał opodatkowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 10 ust. 2 u.p.t.u.),
2. dostawcą samochodu jest podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.t.u.),
3. dostawa samochodu została opodatkowana przez dostawcę według procedury marży (art. 10 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u.) lub według obowiązującej w niektórych państwach członkowskich szczególnej procedury stosowanej przy sprzedaży towarów w drodze aukcji (art. 10 ust. 1 pkt 5 u.p.t.u.).
Sprowadzanie samochodów z innych państw członkowskich wykazuje się w deklaracjach VAT-7/VAT-7K w przypadkach, gdy dochodzi do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.
Dokonuje się tego w poz. 32 i 33 deklaracji VAT-7/VAT-7K (dodatkowo w poz. 39 deklaracji wykazuje się kwotę podatku wpłaconą w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, jeśli ma zastosowanie art. 103 ust. 4 u.p.t.u., a więc jeśli sprowadzany samochód ma być przez sprowadzającego go podatnika zarejestrowany w Polsce).
Ponadto w deklaracjach VAT-7/VAT-7K mogą być wykazywane kwoty podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (kwoty te stanowi podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, przy uwzględnieniu ograniczeń określonych w przepisach art. 86 ust. 3 i 4 u.p.t.u.), co dokonywane jest w poz. 44 i 45 (w przypadku wewnątrzwspólnotowych nabyć samochodów mających być środkami trwałymi podatników) lub poz. 46 i 47 (w przypadku wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów mających być towarami handlowymi podatników).