Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

W 2015 r. spółka z o.o. rozwiązała umowę o pracę z kilkoma pracownikami, którzy przeszli na emeryturę. Po rozwiązaniu stosunku pracy przygotowała spotkanie z byłymi pracownikami, na którym przedstawiciele firmy podziękowali byłym pracownikom za wieloletnią współpracę i z tej okazji wręczyli im zegarki. Od zakupu zegarków spółka nie odliczyła podatku VAT.

Czy zakup prezentów w postaci zegarków byłym pracownikom, którzy odeszli na emeryturę będzie stanowił koszt uzyskania przychodu dla spółki w wysokości brutto (wraz z nieodliczonym podatkiem VAT) w podatku dochodowym od osób prawnych?

Odpowiedź:

Tak, koszty zakupu prezentów dla odchodzących na emeryturę pracowników stanowią (w kwocie brutto) koszt uzyskania przychodów spółki.

Uzasadnienie:

Odchodzącym pracownikom (np. wieloletnim pracownikom odchodzącym na emeryturę) często przekazywane są prezenty. Koszty takich prezentów mogą być przy tym przez pracodawców zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Są to bowiem koszty ponoszone przez pracodawców w celu osiągnięcia przychodów (nagradzając odchodzącego pracownika pracodawcy dowodzą, że z szacunkiem traktuje swoich pracowników, a tym samym motywuje do pracy oraz podnosi lojalność swoich pozostałych pracowników, co w oczywisty sposób służy osiąganiu przychodów przez pracodawców), które nie zostały wymienione wśród kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. W szczególności nie są to koszty reprezentacji, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów ze względu na art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) oraz art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014, poz. 851 z późn. zm.).

Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 23 września 2011 r. (IBPBI/2/423-762/11/AP). W interpretacji tej czytamy, że „Spółka zamierza wręczać pracownikom odchodzącym na emeryturę prezenty nie przekraczające kwoty ustalonej przez Zarząd Spółki. Przedmiotowe wydatki Spółka planuje pokryć ze swoich środków obrotowych. W ocenie tut. Organu, prezenty wręczane w ww. okolicznościach stanowią dowód uznania i wdzięczności za przepracowane w Spółce lata. Jest to przejaw dobrych obyczajów, tradycji i kultury przedsiębiorstwa. Praktyka taka wpływa na podwyższenie motywacji i efektywności pracy obecnych pracowników, jako że wzrasta ich poczucie przynależności do organizacji, co w efekcie ma bezpośredni wpływ na wyniki pracy, tj. przychody osiągane z działalności Spółki. (…) poniesionych przez Spółkę wydatków na prezenty dla odchodzących na emeryturę pracowników, sfinansowanych z Jej środków obrotowych nie należy rozpatrywać w zakresie kosztów reprezentacji, które to koszty są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów (…), ponieważ nie są skierowane „na zewnątrz”, czyli do kontrahentów lub potencjalnych kontrahentów Spółki lecz dotyczą pracowników. Wydatki te stanowią zatem koszty uzyskania przychodów”.

A zatem w przedstawionej sytuacji koszty zakupu zegarków dla pracowników odchodzących na emeryturę mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Koszty te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w kwotach brutto (zdaniem bowiem organów podatkowych VAT z tytułu zakupu towarów przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania pracownikom, co do zasady, nie podlega odliczeniu).

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 21.12.2015 r.