Odpowiedź:

Koszty remontów samochodów ubezpieczanych ubezpieczeniem ASS stanowią koszty uzyskania przychodów, o ile samochody te są również objęte ubezpieczeniem AC. W przypadkach takich koszty remontów samochodów mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów również, gdy pokrywane są w ramach decyzji od ubezpieczyciela z ubezpieczenia ASS czy w ramach decyzji od ubezpieczyciela z ubezpieczenia AC i OC, gdzie ubezpieczenie ASS jest wliczone w cenę (w pakiecie).

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów



Uzasadnienie:

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014, poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., za koszty uzyskania przychodów nie uważa się strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. A contrario, straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów objętych ubezpieczeniem dobrowolnym oraz remonty takich samochodów mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
Przez ubezpieczenie dobrowolne, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 50 u.p.d.o.p., rozumie się przede wszystkim ubezpieczenie AC. Ubezpieczeniem takim nie jest natomiast ubezpieczenie ASS (assistance), co potwierdził Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 2 grudnia 2014 r. (DD10/033/224/MZO/13/RWPD-112411). W interpretacji tej czytamy, że „straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów objętych dobrowolnym ubezpieczeniem assistance oraz koszty remontów powypadkowych tych samochodów nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 50 updop”.
Należy jednak zauważyć, że interpretacja ta dotyczyła samochodów, które nie były objęte ubezpieczeniem AC. Nie jest zatem tak, że objęcie samochodu ubezpieczeniem ASS wyłącza możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych. Decyduje o tym brak ubezpieczenia AC, a nie posiadanie ubezpieczenia ASS.
A zatem koszty remontów samochodów ubezpieczanych ubezpieczeniem ASS stanowią koszty uzyskania przychodów, o ile samochody te są również objęte ubezpieczeniem AC. W przypadkach takich koszty remontów samochodów mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów również, gdy pokrywane są w ramach decyzji od ubezpieczyciela z ubezpieczenia ASS czy w ramach decyzji od ubezpieczyciela z ubezpieczenia AC i OC, gdzie ubezpieczenie ASS jest wliczone w cenę (w pakiecie).

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  3.06.2016 r.