Wykonujemy nieodpłatnie usługę budowlaną. Kupujemy jedne materiały wyłącznie na ten cel, inne zarówno na ww. cel jak i na potrzeby działalności jednostki np. paliwo do wykorzystywanego sprzętu do robót ziemnych. Usługa wykonywana jest siłami własnymi.
Czy poniesione koszty należy wyłączyć z kosztów uzasadnionych przychodów wyliczając podstawę podatku dochodowego od osób prawnych?
Czy może fakturę wewnętrzną za ww. usługę zakwalifikować do przychodów opodatkowanych, a z drugiej strony zobowiązanie ująć jako darowiznę niestanowiącą kosztu uzyskania przychodu, natomiast koszty rodzajowe potraktować jako stanowiące koszty uzyskania przychodów?


Usługa wykonana nieodpłatnie to usługa, która nie przynosi żadnych przychodów. Kwotą należną z tytułu wykonania powyższych usług jest "zero". Nie ma więc przychodu należnego z tego tytułu.
Koszty wykonania powyższych usług – nieprzynoszących przychodów - nie mieszczą się w definicji kosztów uzyskania przychodów. Nie stanowią one więc kosztów podatkowych.
Usługa wykonana nieodpłatnie to usługa wykonana nieodpłatnie. Nie przynosi ona żadnych przychodów. Kwotą należną z tytułu wykonania powyższych usług jest "zero". Nie ma więc przychodu należnego z tego tytułu.
Skoro nie ma przychodu należnego z tego tytułu, to ponoszone wydatki w związku z wykonaniem tej usługi (koszty materiałowe, koszty paliwa, etc.) nie są kosztami uzyskania przychodów. Nie są one bowiem ponoszone ani w celu uzyskania przychodów, ani w celu zachowania, bądź zabezpieczenia źródła przychodów.
Koszty powyższe nie mieszczą się w definicji kosztów uzyskania przychodów zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Nie stanowią one więc kosztów podatkowych.
Traktowanie wartości wykonanych usług – które i tak trzeba wykazać na fakturze wewnętrznej (o czym niżej) – jako przychodów podatkowych, zaś poniesionych kosztów jako kosztów ich uzyskania, byłoby nieprawidłowe. Owszem – wysokość dochodów nie zmieniłaby się, jednakże kwota przychodów podatkowych oraz kwota kosztów ich uzyskania byłaby zawyżona.

Uwagi
Usługi wykonane nieodpłatnie, o których mowa, trzeba będzie natomiast opodatkować podatkiem od towarów i usług. Zgodnie bowiem z przepisem art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., opodatkowaniu podlega także nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów, jeżeli nie było ono związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, zaś podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
Takie usługi podlegają udokumentowaniu fakturami wewnętrznymi – zgodnie z art. 106 ust. 7 u.p.t.u.