Jesteśmy firmą farmaceutyczną. Sprzedajemy lek, którego przyjmowanie jest uzależnione od wykonywania badań wstępnych laboratoryjnych (przed rozpoczęciem kuracji) i w trakcie trwania kuracji. Sporadycznie zdarza się, że finansujemy te badania (ostatni rachunek za badania dla jednego pacjenta to 75 zł).
Czy możemy potraktować ten wydatek jako KUP - po wykonaniu badań zostanie wystawiona recepta dla tego pacjenta na nasz lek, a co za tym idzie - zwiększy się nasz przychód.
Jeśli chodzi o u.p.d.o.f. traktujemy ten wydatek jako zwolniony z podatku od osób fizycznych ponieważ jest on rodzajem promocji i reklamy (zwolnienie do 200 zł), czy nasze stanowisko jest prawidłowe?
Przedmiotowy wydatek poniesiony na sfinansowanie kosztu badania pacjenta mogą Państwo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Generalna definicja kosztów uzyskania przychodu zakłada iż, są nimi koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu wyłączeń – art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p.
Wydatki jakie ponoszą Państwo w związku ze sprzedażą przedmiotowego leku niewątpliwie przyczyniają się do zwiększenia Państwa przychodu, i w mojej ocenie słusznie kwalifikuję je Państwo jako koszty związane z promocją (jest to swojego rodzaju promocja) i reklamą (aczkolwiek w tym przypadku przypisanie tej funkcji stanowi mniejszy udział w charakterze wydatku).
Mając na uwadze powyższe, wydatek poniesiony na wykonanie badań wstępnych laboratoryjnych Państwa klientów może zostać ujęty w poczet kosztów podatkowych.