Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której wykonuję jedynie czynności opodatkowane. W 2008 r. jednorazowo udzieliłem pożyczki spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, z którą nie jestem powiązany. W umowie pożyczki przewidziano karne odsetki z tytułu opóźnienia w spłacie pożyczki. Spółka nie spłaciła pożyczki w obowiązującym terminie i w związku z tym co miesiąc obciążam ją fakturą z tytułu karnych odsetek.
Czy czynności te można nadal uznać za sporadyczne, jeżeli od dwunastu miesięcy wykazuję obrót zwolniony z tytułu karnych odsetek?
Czy karne odsetki z tytułu opóźnienia w spłacie kredytu podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?

Odsetek karnych w ogóle nie należy traktować jako elementu podstawy opodatkowaniu VAT.
Udzielenie pożyczki, dla celów podatku VAT stanowi niewątpliwie odpłatne świadczenie usług (wniosek z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., które w oparciu o art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. podlega opodatkowaniu VAT. Należy jednak zauważyć, iż podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest obrót, przez który rozumie się kwotę należną od nabywcy z tytułu sprzedaży (art. 29 ust. 1 u.p.t.u.). Kwotą należną byłaby w tej sytuacji umówiona przez strony umowy kwota odsetek podstawowych. Odnosząc się natomiast do odsetek karnych, zauważyć należy, iż nie stanowią one kwoty należnej z tytułu wyświadczenia usług finansowych, ani też nie mają wpływu na cenę tych usług, lecz są one określoną w umowie konsekwencją spłaty pożyczki z opóźnieniem. Odsetki te zatem nie stanowią podlegającego opodatkowaniu VAT obrotu, a zatem odsetek tych w ogóle nie należy traktować jako elementu podstawy opodatkowania VAT (zob. postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 września 2009 r., IPPP1-443-708/09-2/JB; http://sip.mf.gov.pl/sip). W tej więc sytuacji, dalsze rozważanie, czy wskazane czynności związane z wypłatą karnych odsetek można uznać za sporadyczne, pod kątem art. 90 ust. 6 u.p.t.u., jest niecelowe. Z punktu bowiem widzenia u.p.t.u. czynności te w ogóle nie istnieją.