Podatnik jest właścicielem jednoosobowej spółki z o.o. i oprócz tego prowadzi jednoosobową działalność, z której odprowadza wszystkie składki ZUS. Do tej pory do ubezpieczenia zdrowotnego (z tytułu jednoosobowej spółki) był zgłoszony w spółce. Ma być wyrejestrowany ze spółki od dnia 1 grudnia.

Czy jeżeli w grudniu zwróciłby do spółki zapłacone za niego składki zdrowotne, to mógłby je rozliczyć w swoim indywidualnym zeznaniu rocznym?
Zwrot składek spółce nie uprawni podatnika do odliczenia składek od podatku.
W przedstawionej sytuacji podatnik nie powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego w spółce. Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. Jest bowiem uznany za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) a tym samym sam powinien rozliczać swoje składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pokrycie tych składek przez spółkę oznacza powstanie u niego strumienia przychodu podatkowego.

Zgodnie z art. 27b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), podatek dochodowy pomniejsza się w pierwszej kolejności o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne:

a) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

b) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W omawianym przypadku nie zachodzi żadna z tych możliwości. Podatnik nie opłacał bowiem składki samodzielnie, a spółka opłacając je za niego nie działała jako płatnik. Tym samym podatnik nie może odliczyć tych składek. Najbardziej poprawnym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby wystąpienie przez spółkę o stwierdzenie nadpłaty i skorygowanie składek przez podatnika.