Czy istnieją przeciwwskazania podatkowe by włączyć do struktury cash pool podmiot niepowiązany kapitałowo ze spółkami grupy?
Umowa cash poolingu (umowa o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową) nie została do tej pory uregulowana zarówno na gruncie prawa cywilnego, jak i podatkowego. Cash pooling jest dosyć popularną formą zarządzania finansami grup powiązanych ze sobą spółek i polega co do zasady na konsolidacji rachunków bankowych przedsiębiorstw działających w grupie kapitałowej lub będących ekonomicznie od siebie uzależnionych. Pozwala najczęściej na optymalizację kosztów odsetkowych oraz maksymalizację przychodów z odsetek.
Specyfika rozliczeń dokonywanych w ramach cash poolingu rodzi wiele wątpliwości i doczekała się wielu interpretacji pdoatkowych. Najwięcej wątpliwości powstaje właśnie na gruncie powiązania podmiotów w grupie (przykładowo w zakresie konieczności stosowania dokumentacji cen transferowych).
Faktem jest, iż cash pooling najczęściej występuje w grupach kapitałowych, jednak w związku z niedookreśleniem samej instytucji cash pooling trudno jednoznacznie wskazać przeciwwskazania podatkowe by włączyć do struktury cash pooling podmiot spoza grupy kapitałowej. Żeby wypowiedzieć się w pełni w tym zakresie należałoby przeanalizować stosowną umowę.