Podatnik prowadzi działalność w formie PKPiR, jest agentem ubezpieczeniowym.
Czy postępuje prawidłowo, jeśli faktury za usługi ciągłe (telefon, ochrona) wystawione np. 3 kwietnia 2010 r., z terminem płatności na maj, ujmuje w koszty w kwietniu? Podatnik nie jest VAT.

Tak, podatnik postępuje prawidłowo, rozliczając faktury w sposób wskazany w pytaniu. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.
Odpowiedź należy rozpocząć od wyjaśnienia, że na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., istnieją dwie metody rozliczania kosztów uzyskania przychodów – metoda kasowa oraz metoda memoriałowa. Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów stosują, co do zasady, metodę kasową. Znacznie rzadziej podatnicy tacy stosują metodę memoriałową (metoda ta może być stosowana przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego - zob. art. 22 ust. 6 u.p.d.o.f.).
W przedstawionej sytuacji nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż na gruncie przepisów regulujących metodę memoriałową wymienione w pytaniu koszty stanowią koszty pośrednio związane z przychodami, tj. koszty potrącalne w dacie ich poniesienia (zob. art. 22 ust. 5c u.p.d.o.f.). Również w dacie poniesienia koszty te są potrącalne u podatników stosujących metodę kasową, gdyż wszystkie w przypadku stosowania tej metody wszystkie koszty są potrącalne w dacie ich poniesienia (zob. art. 22 ust. 4 u.p.d.o.f.). Jak zaś stanowi art. 22 ust. 6b u.p.d.o.f., za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów (z zastrzeżeniem nieistotnym w przedstawionej sytuacji przepisów) uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
Powyższe prowadzi do wniosku, że dniem poniesienia kosztu udokumentowanego fakturą za usługi ciągłe (np. za usługi telekomunikacyjne czy za ochroniarskie) wystawioną w dniu 30 kwietnia 2010 r. jest ten właśnie dzień. Prawidłowe jest zatem zaliczenie kosztu udokumentowanego taką fakturą do kosztów kwietnia 2010 r.