Czy Dom Kultury powinien posiadać kasę fiskalną?
Oprócz dotacji budżetowych przychodem są również wynajem sali (zarówno dla osób fizycznych jak i firm) dokumentowany zawsze fakturami, jak również opłaty osób fizycznych za gry na instrumentach niedokumentowane fakturami a przyjmowane do kasy na kwitariusz przychodowy.

W przypadku spełnienia warunków omówionych w uzasadnieniu Czytelnikowi będzie przysługiwało zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.


Prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej ustawodawca nałożył na podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. - dalej u.p.t.u.). Szereg zwolnień z obowiązku rejestracji przy pomocy kasy oraz terminy rozpoczęcia jej prowadzenia, uregulowanych zostało w § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930) - dalej r.z.k.r.
W § 2 ust. 1 ustawodawca zwolnił podatników z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2012 r. - w zakresie czynności wymienionych w załączniku do r.z.k.r.
W powyższym załączniku wskazano m.in. czynności:
1) pod poz. 24 - PKWiU ex 68.20.1 - wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturami;
2) pod poz. 29 - PKWiU ex 85 - usługi w zakresie edukacji - z wyłączeniem: usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0), usług świadczonych przez szkoły tańca i instruktorów tańca (PKWiU 85.52.11.0);
3) pod poz. 34 - świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o ile łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
- każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której zawarte są w szczególności dane identyfikujące odbiorcę;
- liczba wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20;
4) pod poz. 37 - świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
Następnie trzeba pamiętać, że w § 3 r.z.k.r. ustawodawca zwolnił z obowiązku ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej - do dnia 31 grudnia 2012 r. m.in.:
1) podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-32 załącznika do r.z.k.r., jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności, określonej w art. 111 ust. 1 u.p.t.u., był wyższy niż 80%. Należy pamiętać, że zwolnienie, to traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od końca pierwszego półrocza danego roku, w którym podatnik korzysta z tego zwolnienia, jeżeli w okresie tego półrocza udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, wymienionej w poz. 1-32 załącznika do r.z.k.r., w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 u.p.t.u., był równy albo niższy niż 80%, z zastrzeżeniem ust. 3;
2) podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 u.p.t.u., nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 6. Zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł.
Dodać trzeba, że zwolnień powyższych nie stosuje się, bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy wykonywaniu czynności, o których mowa w § 4 r.z.k.r.
Powyższe prowadzi do wniosku, że w przypadku spełnienia warunków omówionych powyżej Czytelnikowi będzie przysługiwało zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.