Prowadzę firmę jako działalność gospodarcza osoby fizycznej. Zatrudniam 6-7 pracowników, są to same kobiety, które mają małe dzieci albo są w ciąży. Chciałabym otworzyć dla nich w biurze punkt opieki, bądź przedszkolny dla dzieci - zatrudnić osoby do opieki, wyposażyć.
Czy może to być moim kosztem podatkowym?

Nie ma przeszkód, by zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane ze otwarciem, wyposażeniem i utrzymaniem punku do opieki nad dziećmi pracowników. Jednakże wartość tychże nieodpłatnych bądź częściowo odpłatnych świadczeń będzie stanowiła przychód pracowników ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
O dokonaniu kwalifikacji wydatku do kosztów podatkowych decydują uregulowania zawarte w art. 22 ust. 1 i art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) - dalej u.p.d.o.f. Zgodnie z powołanymi normami, aby dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów podatkowych, musi łącznie spełniać wszystkie niżej wymienione przesłanki:
1) musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
2) nie może być wymieniony w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 23 u.p.d.o.f.),
3) musi być należycie udokumentowany (prawidłowym i rzetelnym dowodem księgowym).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie powinno być problemu z wykazaniem związku tego typu wydatków z przychodami. Poprzez opiekę i udostępnienie kobietom-pracownikom możliwości nadzoru nad dziećmi w miejscu pracy, właściciel firmy doprowadzi niewątpliwie do minimalizacji ilości zwolnień lekarskich i zwiększenia efektywności pracy, co niewątpliwie przełoży się na przychody firmy. Zatem wydatki te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Zagrożenia
Zwrócić należy jednak uwagę na fakt, iż zgodnie z art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jednocześnie, stosownie do ogólnej definicji przychodu zawartej w art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f., jedną z kategorii przychodów jest wartości otrzymanych przez pracowników nieodpłatnych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, i o ile te inne nieodpłatne świadczenia zostaną przez pracownika otrzymane to będą stanowiły jego przychód ze stosunku pracy. Tożsame stanowisko w sprawie ubezpieczeń pracowniczych zajął NSA w wyroku z dnia 30 lipca 2009 r., II FSK 506/08.
Powyższe powoduje, iż pracodawca, tworząc w biurze punkt opieki dla dzieci pracowników, a także wyposażając go i zatrudniając osoby do opieki nad nimi, będzie świadczył na rzecz pracowników nieodpłatne świadczenia. Świadczenia te powinny być wycenione wg cen rynkowych (art. 11 ust. 2a pkt 4 u.p.d.o.f.) i będą stanowiły u pracowników przychody ze stosunku pracy, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pracodawca, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, powinien, od łącznej kwoty uzyskanego przez pracownika wdanym miesiącu przychodu (tj. składniki wynagrodzenia wraz z wartością nieodpłatnych świadczeń), obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy (art. 31 i art. 32 u.p.d.o.f.).
Ponadto, zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Jednocześnie, wg art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), do ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wobec powyższego, wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu stworzenia w biurze punktu opieki dla dzieci pracowników, a także kosztów jego wyposażenia i zatrudnienia osób do opieki nad nimi, będzie stanowiła także podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.