Spółka zakupiła nieruchomości, na których realizuje inwestycje deweloperskie. Dokonała administracyjnego podziału działek pod budynki mieszkalne a także drogę wewnętrzną. W chwili bieżącej wybudowała jeden budynek mieszkalny oraz część drogi wewnętrznej, która jest niezbędna do użytkowania budynku. Na działce drogowej dodatkowo wybudowany jest niewielki budynek gospodarczy do przechowywania sprzętu ogrodniczego i do porządkowania terenu. Poszczególne lokale mieszkalne są sprzedawane (ze stawką VAT 8%) wraz udziałem w działce drogowej i poniesionych nakładach na drogę (ze stawką VAT 23%). Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego oraz oddzielnie pozwolenia na użytkowanie części drogi, przystąpiliśmy do sprzedaży notarialnej lokali wraz z udziałem w działce gruntowej pod budynkiem mieszkalnym. Sprzedaż działki drogowej wraz z nakładami nastąpi dopiero w 2013 r. (po uzyskaniu pozwolenia na budowę wszystkich budynków mieszkalnych) na co klienci wyrazili zgodę w akcie notarialnym. Koszty wybudowania części drogi wewnętrznej przyjętej do użytkowania zostały zaksięgowane w koszty budowy budynku mieszkalnego i ich wyodrębnienie jest niemożliwe.

Czy wybudowaną część drogi wewnętrznej należy uwzględnić w podatku od nieruchomości wraz z budynkiem gospodarczym?

Część drogi wewnętrznej związana z budynkiem gospodarczym klasyfikowana jest dla celów podatku od nieruchomości jako grunt związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l. - przez grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej rozumie się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b) u.p.o.l. (tj. gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

W związku z powyższym część drogi wewnętrznej związana z budynkiem gospodarczym należy dla celów podatku od nieruchomości traktować jako grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, dla których maksymalna stawka podatku określona została w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b) u.p.o.l.