Rolnik zawarł z gminą umowę dzierżawy gruntu sklasyfikowanego w ewidencji gruntów i budynków jako B (tereny mieszkaniowe), zabudowanego budynkiem niemieszkalnym. Złożył także informację, że będzie w nich przechowywał maszyny rolnicze.
Czy budynki gospodarcze podlegają zwolnieniu, jeżeli stoją na gruncie sklasyfikowanym jako tereny mieszkaniowe?

Niestety, budynki gospodarcze położone na gruncie sklasyfikowanym jako teren mieszkaniowy nie korzystają moim zdaniem ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) stanowi, że zwalnia się od podatku od nieruchomości między innymi budynki gospodarcze lub ich części:
a) służące działalności leśnej lub rybackiej,
b) położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej,
c) zajęte na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej.
Zgodnie z art. 1 i art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. W świetle powyższych przepisów należy moim zdaniem uznać, że budynki gospodarcze położone na gruncie sklasyfikowanym jako tereny mieszkaniowe nie korzystają ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Małgorzata Niedźwiedzka