Czy baner reklamowy stanowi budowlę podlegającą podatkowi od nieruchomości?

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

W lipcu na działce będącej własnością spółki został zamontowany nowy baner reklamowy wraz z konstrukcją wbetonowaną w podłoże (prace wykonała firma zewnętrzna na podstawie zlecenia). Wartość netto urządzenia wynikająca z faktury to 3250 zł. Czy ww. urządzenie reklamowe jest budowlą i powinniśmy zapłacić od niego podatek od nieruchomości? Jeśli tak, to od kiedy i jaką podać wartość budowli?

Odpowiedź

Wmurowany w ziemię baner reklamowy stanowi budowlę podlegającą podatkowi od nieruchomości. Podstawą opodatkowania będzie tu wartość wynikająca z faktury. Obowiązek podatkowy powstanie od 1 stycznia 2015 r.

Uzasadnienie

Z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 849) – dalej u.p.o.l., wynika, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:

1) grunty;

2) budynki lub ich części;

3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z definicją wynikającą z art. 1a ust. 1 pkt a) u.p.o.l. budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Odwołując się do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) obiektem budowlanym jest:

a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b) budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c) obiekt małej architektury.

Budowla została natomiast zdefiniowana jako każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

W oparciu o powyższe definicje baner reklamowy wraz z konstrukcją wbetonowaną w podłoże należy uznać za budowlę. Podlega zatem podatkowi od nieruchomości. Podstawą opodatkowania będzie wartość stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji na dzień powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli natomiast nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych - podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa, określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego (patrz art. 4 ust. 1 pkt 3, ust. 3 i 5 u.p.o.l.). W przypadku opisanym w pytaniu to zatem wartość wynikająca z faktury, tj. 3250 zł. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 6 ust. 1 u.p.o.l. obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Wyjątek stanowią jednak nowowybudowane budowle, budynki lub ich części. W takim przypadku obowiązek powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Z takim przypadkiem mamy do czynienia w stanie faktycznym opisanym w pytaniu.

Tadeusz Szczupaczyński-Dotryw, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 14 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 19 sierpnia 2014 r.