Ubiegły rok mimo, że nie obfitował w wielkie nowelizacje przepisów podatkowych, przyniósł podatnikom kilka korzystnych zmian. Najbardziej pozytywną, zdaniem ekspertów Lewiatana, wniosła, tzw. ustawa deregulacyjna, wprowadzając nową instytucję leasingu konsumenckiego do ustaw o podatkach dochodowych.

Docenione zostały także wysiłki Ministerstwa Finansów służące rozpowszechnieniu możliwości załatwiania spraw z urzędem skarbowym przez internet i składania e-deklaracji. Wprowadzone w tym roku przepisy nie wpłynęły istotnie na pogorszenie sytuacji podatników, choć pełna ocena nowych przepisów będzie możliwa dopiero po dłuższym okresie ich funkcjonowania.

Niemniej pomimo ogólnej poprawy, podatnicy w dalszym ciągu napotykają liczne problemy przy stosowaniu przepisów podatkowych. Najwięcej kłopotów stwarza podatek VAT, co znajduje odzwierciedlenie w prezentowanym zestawieniu barier podatkowych. Poza tym nadal konieczna jest modernizacja ustaw o podatkach dochodowych w podziale na: ustawę o podatku dochodowym od przedsiębiorców, o podatku od dochodów osobistych lub przynajmniej ujednolicenie zasad opodatkowania przedsiębiorców poprzez przeniesienie z ustawy o PIT do ustawy o CIT przepisów regulujących opodatkowanie działalności gospodarczej. Wiele wątpliwości budzą nadal przepisy o podatku od nieruchomości i definicja budowli.

W 2011 roku zniknęły z listy dwie bardzo ważne bariery, o których usunięcie Lewiatan walczył od dawna. W ubiegłym roku udało się wprowadzić regulacje podatkowe, które umożliwiają zawieranie umów leasingu z konsumentami oraz wydłużyć termin składania deklaracji do 31 stycznia przez podatników posiadających nieruchomości i budowle w więcej niż jednej gminie. Kilka barier zostało usuniętych z listy, pomimo że nie uległy zmianie przepisy w tym zakresie, ale uznano, że są to bariery mniej istotne z punktu widzenia przedsiębiorców.

Najważniejsze bariery, o których zniesienie walczy Konfederacja, to likwidacja zapisu sprzecznego z orzecznictwem ETS, które dopuszcza obniżenie obrotu także w sytuacjach, gdzie nie wystawia się żadnych faktur korygujących, a także przygotowanie i uchwalenie nowych ustaw o podatkach dochodowych w podziale na: ustawę o podatku dochodowym od przedsiębiorców, o podatku od dochodów osobistych.

W ustawach tych, zdaniem autorów listy, należy zastosować nową technikę opisu konstrukcji podatku, grupującą określone przepisy powiązane podmiotowo lub przedmiotowo w jednej pozycji redakcyjnej. Chodzi także o zastąpienie obecnego art. 12 ustawy CIT lub uzupełnienie go o zapis ustalający, iż wynik rachunkowy wyliczony w oparciu o standard rachunkowy potwierdzony w sprawozdaniu finansowym jest również wynikiem podatkowym (z ewentualnymi korektami).

Ważne jest również pozostawienie jednej administracji podatkowej uprawnionej do orzekania i kontroli w zakresie podatków.

źródło: www.pkpplewiatan.pl