Prezes, który ma wynagrodzenie określone w euro, chciałby część wynagrodzenia otrzymywać w euro na konto w Niemczech i część w złotówkach na konto w Polsce.
Jak należy wyliczać podstawę podatku od osób fizycznych?

Podstawą opodatkowania wynagrodzenia wypłaconego częściowo w euro i częściowo w złotych polskich jest łączna suma wynagrodzenia podana w złotych polskich. Oznacza to, iż kwotę wynagrodzenia wypłaconą w euro należy przeliczyć na złote polskie według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu wynagrodzenia w euro na konto prezesa.
Dla wyliczenia podstawy opodatkowania konieczne będzie przeliczenie wynagrodzenia określonego w euro na złote polskie. Przeliczenia tego należy dokonać według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (tutaj – dnia wpływu na konto prezesa) – co wynika z art. 11a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).