Sprawa dotyczyła warunków dokonania skutecznej zmiany roku podatkowego. Chodziło o spółkę, której rok podatkowy pokrywał się dotychczas z rokiem kalendarzowym. W grudniu 2015 r. wspólnicy spółki zadecydowali o zmianie roku podatkowego. 8 grudnia 2015 r. (tj. przed zakończeniem roku podatkowego 2015) podjęli uchwałę o zmianie umowy spółki w zakresie dotyczącym roku podatkowego. Wspólnicy postanowili, że rok podatkowy będzie rozpoczynał się każdorazowo 1 grudnia i kończył 30 listopada roku następnego. Wspólnicy ustalili również, że pierwszy rok podatkowy po dokonanej zmianie (tzw. „rok przejściowy") będzie trwał od 1 stycznia 2016 r. do 30 listopada 2017 r. Spółka złożyła wniosek o zarejestrowanie ww. zmiany umowy spółki do sądu rejestrowego. 4 stycznia 2016 r. sąd rejonowy wydał postanowienie w przedmiocie rejestracji zmiany umowy spółki. 18 stycznia 2016 r. spółka poinformował naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego, załączając tekst jednolity umowy spółki oraz potwierdzenie zarejestrowania zmiany przez sąd rejestrowy.

Zdaniem spółki, jej aktualny rok obrotowy rozpoczął się 1 stycznia 2016 r. i będzie trwał przez kolejne 23 miesiące, tj. do 30 listopada 2017 r.

Fiskus się nie zgodził. Uznał, że zmiana roku obrotowego jest skuteczna dopiero z dniem dokonania wpisu do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego stosownej zmiany umowy spółki. O konieczności dokonania rejestracji w KRS zmian statutu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi art. 255 § 1 k.s.h. Fiskus wyraźnie wskazał, że każda zmiana umowy spółki powinna być wpisana do rejestru. Wtedy dopiero w stosunkach między spółką a osobami trzecimi (stosunek zewnętrzny) wywołuje ona skutki prawne. Wpis zmian umowy spółki do KRS ma bowiem charakter konstytutywny. Oznacza to, że uchwała walnego zgromadzenia o zmianie statutu jest skuteczna dopiero od chwili wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS. Przed zarejestrowaniem zmiana statutu nie wywołuje skutków prawnych. Zatem zmiana statutu obejmująca zmianę roku obrotowego spółki w okresie od dnia podjęcia uchwały do dnia dokonania wpisu w rejestrze nie wywołuje skutków prawnych.

W realiach niniejszej sprawy oznacza to, że skuteczna zmiana roku obrotowego została dokonana 4 stycznia 2016 r., czyli w trakcie roku obrotowego, który rozpoczął się w dniu 1 stycznia 2016 r. a zakończy się 31 grudnia 2016 r. Jednocześnie organ podkreślił, że zmiana roku obrotowego w trakcie jego trwania nie jest możliwa – dany rok obrotowy musi się najpierw zakończyć i dopiero wtedy można przyjąć rok zmieniony. Zatem, skutki prawne ww. zmiany umowy Spółki nastąpią dopiero po zakończeniu trwającego roku obrotowego tj. po dniu 31 grudnia 2016 r. Pierwszy po zmianie rok obrotowy trwać będzie od 1 stycznia 2017 r. i zakończy się 30 listopada 2018 r.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 kwietnia 2016 r., sygn. akt IPPB3/4510-94/16-2/MS, LEX nr 308157