Sprawa dotyczyła możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych kosztów sądowych oraz zasądzonego zwrotu kosztów zastępstwa procesowego dla ZUS-u w postępowaniu apelacyjnym. Do fiskusa w tej sprawie zwrócił się Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Zakład swoje zadania realizuje przez szpital, podstawową opiekę zdrowotną, poradnie specjalistyczne oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Aby wykonywać swoje zadania, ze względu na braki kadrowe, SPZOZ podpisał umowę na wykonywanie usług medycznych tj. pielęgniarskich, położniczych i pomocniczych z firmą zewnętrzną. Firma ta w ramach posiadanych przez siebie zasobów ludzkich miała zabezpieczać realizację świadczeń medycznych w jednostce w przypadku braku możliwości zabezpieczenia ich jej pracownikami. Okazało się jednak, że usługi te były wykonywane przez pracowników SPZOZ-u zatrudnionych w tej firmie na umowę zlecenia. SPZOZ otrzymał od ZUS-u decyzje nakazujące zapłatę składek ubezpieczeniowych za osoby wykonujące te usługi. SPZOZ nie zgadzał się z wydanymi decyzjami więc odwołał się do sądu. Przegrał jednak zarówno przed sądem okręgowym jak i apelacyjnym. Jednocześnie zasądzono mu zwrot kosztów zastępstwa procesowego dla strony pozwanej, tj. ZUS-u.

SPZOZ zapytał fiskusa, czy zapłacone koszty sądowe i zasądzony zwrot kosztów stanowią koszty uzyskania przychodu. Fiskus uznał, że tak. Zdaniem organu istotne jest to, że za koszty podatkowe uważa się również koszty pośrednio związane z przychodami oraz dotyczące całokształtu działalności podatnika. O tym, że dany wydatek został poniesiony „w celu” osiągnięcia przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu można mówić wówczas, gdy jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na powstanie lub też zwiększenie przychodów. W konsekwencji, możliwość zaliczania danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów ma przede wszystkim skłaniać podatników do podejmowania racjonalnych decyzji gospodarczych, w tym znaczeniu, że przysparzać one będą konkretne przychody podatkowe lub też zachowają źródło przychodów w niezmienionym stanie albo zabezpieczą to źródło przed uszczupleniem czy też zmniejszeniem. Przedmiotowe wydatki (koszty sądowe oraz zasądzony zwrot kosztów zastępstwa procesowego) z tytułu udziału SPZOZ-u w procesach sądowych, pozostają w związku z całokształtem prowadzonej przez niego działalności, ponieważ zostały poniesione w celu ochrony jego interesów. Ponadto, koszty związane z udziałem w postępowaniu sądowym mają na celu ochronę przed uszczupleniem jego majątku, wykorzystywanego w działalności gospodarczej prowadzonej w celu osiągania przychodów. Uznać zatem należy, że ww. wydatki miały swoje racjonalne i ekonomiczne uzasadnienie i służyły zachowaniu źródła przychodów.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 lipca 2016 r., sygn. akt IBPB-1-2/4510-534/16/MS, LEX nr 317412

Dowiedz się więcej z książki
Prawna formuła kosztu podatkowego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł